Německo navrhuje nový systém přerozdělování migrantů

27.11.2019 20:40

Německo přišlo s novým návrhem reformy unijního azylového systému za pomoci přerozdělování migrantů. Podle dokumentu, který má ČTK k dispozici, by migranti po prvotní kontrole na vnější hranici EU byli rozdělováni mezi členské země, které by měly na starosti vyřízení azylových procedur.

Německo navrhuje nový systém přerozdělování migrantů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Německé spolkové republiky
reklama

Státy visegrádské skupiny (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), jež dosavadní systém přerozdělování odmítaly, se podle diplomatů stavějí záporně i k novému nápadu Berlína. Český premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček ČTK potvrdili, že Česko bude dál odmítat jakékoli přerozdělování migrantů a nebude souhlasit s žádným návrhem, který by zaváděl povinné kvóty.

Unijní země se od vrcholu migrační krize marně snaží shodnout na reformě azylového systému, zatímco řecké a italské úřady se potýkají s tisíci nevyřízených žádostí od migrantů, kteří čekají na rozhodnutí o svém osudu mnohdy i několik let. Německo a Francie přišly v září s návrhem na dobrovolné přebírání migrantů z oblasti centrálního Středomoří, k němuž se ovšem přihlásilo jen několik dalších západoevropských zemí.

Berlín nyní rozeslal členským státům EU nový text označený jako „podnět k zamyšlení“. Současný azylový systém známý jako Dublin je podle Německa nutné zásadně reformovat, přičemž zásadní roli má hrát unijní azylová agentura EUAA. Ta má podle představ Evropské komise (EK) vzniknout na základech současného azylového úřadu EASO. Podle německého návrhu má pomáhat hraničním státům s prvotní registrací migrantů na vnější hranici EU. Ta by měla podle představ Berlína trvat nejvýše několik týdnů.

„Než vstoupí na území EU, určí EUAA, který členský stát bude odpovědný za vyřizování žádosti o azyl a za konečné rozhodnutí, zda bude žadateli poskytnuta ochrana,“ uvádí se v klíčové části čtyřstránkového dokumentu připraveného Berlínem.

Ačkoli na rozdíl od předchozího systému povinného přerozdělování se v textu nehovoří o tom, že by každý stát musel přijmout určité množství uprchlíků, považují ho někteří diplomaté za novou verzi dřívější varianty. Podle zdroje ČTK je návrh pro země V4 nepřijatelný.

„Přerozdělování migrantů zásadně odmítáme, stejně odmítáme kvóty,“ napsal Babiš ČTK. EU podle něj musí vyřešit ilegální migraci systémově. „Jsem překvapen, že se to znovu vrací na stůl,“ poznamenal.

Hamáček uvedl, že by nový návrh nepřeceňoval. Je to podle něj materiál, který má představit jeho německý kolega Horst Seehofer na radě ministrů vnitra. Ministři Slovenska, Polska, Maďarska a Česka podle Hamáčka budou svůj postup ohledně návrhu koordinovat.

Evropská komise před rokem zažalovala u unijního soudu Česko, Maďarsko a Polsko za to, že se odmítly připojit k dřívějšímu systému schválenému členskými státy. Podle stanoviska generální advokátky soudu tím uvedené země porušily své povinnosti plynoucí z unijního práva.

Předchozí systém podle listopadové zprávy unijních auditorů ztroskotal kromě odmítavého postoje některých zemí především na neschopnosti úřadů hraničních států zajistit dostatek migrantů, kteří by splňovali podmínky pro přerozdělení. Z původního plánu na přemístění 160.000 lidí se ostatní členské země zavázaly přijmout 98.256 migrantů. Nakonec si mezi sebe rozdělily pouze 34.705 lidí.

Nový německý návrh by k širší diskusi měli dostat příští týden unijní ministři vnitra na zasedání v Bruselu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsme za kašpary.“ Milion chvilek? Už i ODS se směje. Plus varování, o co Minářovi skutečně jde. A vážné informace

19:13 „Jsme za kašpary.“ Milion chvilek? Už i ODS se směje. Plus varování, o co Minářovi skutečně jde. A vážné informace

Na to, že spolek Milion chvilek připravuje demonstraci proti zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem p…