Němečtí politici přiznávají, kolik vlastně může jejich země přijmout uprchlíků

16.10.2015 10:03

Pro trvalé přerozdělování uprchlíků mezi jednotlivé země EU se vyslovili dva přední němečtí sociálnědemokratičtí politici v komentáři, který zveřejnily dnešní Lidové noviny. Německý vicekancléř a předseda SPD Sigmar Gabriel a německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier také přiznávají, že Německo nezvládne přijímat každý rok více než milion uprchlíků, a proto je kromě zavedení trvalého přerozdělování uprchlíků mezi evropské země nutné příliv migrantů do Evropy omezit.

Němečtí politici přiznávají, kolik vlastně může jejich země přijmout uprchlíků
Foto: deutschland.de
Popisek: Německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel

Oba politici tvrdí, že valná většina lidí, kteří do Německa přicházejí, skutečně prchá z oblastí postižených válkou nebo občanskou válkou nebo bezprostředně ze sousedních regionů. „Ano, měli jsme velký podíl uprchlíků ze západního Balkánu. Ti však nemají žádnou šanci získat azyl. Musejí se rychle vrátit do své vlasti,“ přiznávají, že řada migrantů nemá v Německu co dělat.

Přiznávají také, že rozsah přijímání uprchlíků má své meze: „Ano, přes bezpříkladnou ochotu pomáhat ze strany Němců a nadlidský výkon obcí musíme učinit vše, co je možné, aby počet přistěhovalců do Německa zase poklesl. Protože nemůžeme trvale každý rok přijímat a integrovat víc než milion uprchlíků.“

Národní egoismus není žádným východiskem

Podle obou politiků je také nutné „vytrvale a rozhodně“ pracovat na mezinárodních a zvláště evropských řešeních, aby tlak na Německo zase povolil. Nepřímo pak kritizovali státy EU, které odmítají přijmout kvóty na přerozdělování uprchlíků mezi jednotlivé země. „K tomu potřebujeme opět více důvěry v tom smyslu, že národní egoismus není žádným východiskem, společné jednání je však prospěšné všem,“ píší s tím, že rozhodnutí EU o rozdělení 120 000 uprchlíků je dobré, avšak nestačí. „Potřebujeme trvalý evropský klíč pro rozdělování,“ píší zmínění němečtí politici.

Uprchlíky je nutné v rámci EU spravedlivě rozdělovat

Za důležité považují také personální posílení agentury Frontex, která by měla být přebudována na evropský orgán na ochranu hranic, společné zajištění hranic s Tureckem na východě Středozemního moře nebo podporu Řecka a Itálie při budování evropských přijímacích center. V nich se budou muset všichni příchozí uprchlíci důsledně registrovat a „potom spravedlivě rozdělit v rámci EU“.

Závěrem oba němečtí sociální demokraté přiznávají, že jejich politika bude trvale akceptována jen tehdy, nepřetíží-li ochotu lidí v Německu pomáhat. „Stojíme na rozcestí: mezi kontinentem, kde nás budou znovu dělit závory, ploty a národní egoismy, a kontinentem, kterému se podaří nalézt společné odpovědi: na evropskou azylovou politiku, společný boj proti příčinám útěku. Kontinentem, který se chová čestně a k této velké výzvě přistupuje s jasným zrakem a bez iluzí,“ uzavírají své zamyšlení Sigmar Gabriel a Frank-Walter Steinmeier.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zrušte poplatky pro ČT, udeřil prezident Zeman. A vyslal varování EU

4:42 Zrušte poplatky pro ČT, udeřil prezident Zeman. A vyslal varování EU

Z PROFILU Prezident Miloš Zeman opět zodpověděl dotazy, které mu přímo položili čtenáři Parlamentníc…