„Školy jsou zrcadlem společnosti, a proto bohužel již roky zaznamenáváme nárůst násilných incidentů vůči učitelům a dalším zaměstnancům škol,“ cituje deník Die Welt z příručky. Statistiky potvrzují, že 65 % ředitelů německých škol hlásí, že jejich učitelé byli v posledních pěti letech uráženi, bylo jim vyhrožováno nebo byli dokonce fyzicky napadeni. V Severním Porýní-Vestfálsku je situace obzvláště vážná – 73 % ředitelů potvrdilo psychické násilí a 43 % fyzické útoky. Nejvíce postiženy jsou základní a všeobecné školy.
Manuál obsahuje podrobný návod, jak se v krizových situacích zachovat. Učitelům se doporučuje jasně slovně vyjádřit nesouhlas s útokem, použít energická gesta a slovní výzvy jako „Stůj!“, v případě nutnosti volat o pomoc a následně situaci oznámit vedení školy. „Opusťte nebezpečnou zónu. Vystupte ze zorného pole útočníka, neprovokujte a vyhněte se jakékoli eskalaci,“ radí příručka. V závažných případech, jako je napadení se zbraní nebo sexuální útok, musí škola kontaktovat policii.
U méně závažných incidentů, například lehkého ublížení na zdraví nebo urážek, však ministerstvo navrhuje zvážit, zda neupřednostnit výchovná opatření před trestním oznámením. „Učitelé zůstávají v takových případech odkázáni sami na sebe,“ uvádí dokument s tím, že postižený může podat soukromou žalobu. Příručka také zdůrazňuje princip přiměřenosti – tresty by měly odpovídat věku, chápání a psychickému stavu žáka.
Na zprávu z Německa ostře reagovala česká prozbraňová lobby Liga Libe, která ve svém vyjádření citovala pasáže z manuálu a doplnila je kritickým komentářem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.