„Česká republika dlouhodobě konvergovala, tedy doháněla životní úroveň k Evropské unii. V roce 2020 jsme již byli na 92 procentech průměru EU. Jenže situace se následně změnila, Česká republika se propadla na úroveň mezi 87 a 88 procent průměru EU. Předběhli nás Španělsko, Slovinsko i Itálie,“ sdělila mimo jiné exministryně financí Alena Schillerová. Stalo se na Národním ekonomickém fóru 2025. Byli jsme tam také.
Nemocný muž Evropy
„Česká republika byla v rámci samotné unie označována zahraničním tiskem za nemocného muže Evropy. Ostatně čísla hospodářského růstu jsou zcela neúprosná. V roce 2022 byla Česká republika pod úrovní jak globálního, tak evropského růstu. V roce 2023 stejně tak. V roce 2024 jsme byli pod úrovní globálního a pouze na úrovni unijního růstu,“ řekla také Schillerová a dodala: „Tuto stagnaci Česka v kontextu následujících dekád považuji za mimořádně problematickou.“
Fórum se konalo v konferenčním sále hotelu Ambassador Zlatá Husa na pražském Václaváku. Pořádal ho spolek Institut pro politiku a společnost spjatý s Babišovým hnutím ANO, který po odchodu novináře Jana Macháčka z funkce předsedy správní rady vede Šárka Šoup. Důstojný sál se naplnil kravaťáky a začalo řečnění.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský