Nemrtvý novinář? Máme to tu pohromadě: Ondřej Kundra se pěkně zesměšnil, a nebyl sám

30.05.2018 21:42

Ještě předtím, než ukrajinské úřady vyšly ven s prohlášením, že údajně zavražděný ruský novinář Arkadij Babčenko je živý a svou vraždu pro svou ochranu cíleně předstíral, ztrhla se na sociálních sítích debata, kdo vlastně za jeho zabitím stojí. Své názory přidali i novinář Ondřej Soukup z Hospodářských novin, analytik think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda a novinář týdeníku Respekt Ondřej Kundra.

Nemrtvý novinář? Máme to tu pohromadě: Ondřej Kundra se pěkně zesměšnil, a nebyl sám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty

„Arkadije Babčenka zabila atmosféra nacionalismu a nenávisti, vyhrožovali mu v přímém přenosu ruské státní televize, jeho vražda mohla být nařízena i z nějakých ‚vyšších míst‘ v Rusku,“ reagoval nejdříve na zprávu o zavraždění Babčenka novinář Ondřej Soukup.

Anketa

Stydíte se za prezidenta Miloše Zemana?

11%
89%
hlasovalo: 18809 lidí

Babčenko se navíc na začátku loňského roku rozhodl Rusko opustit a odjel do České republiky, kde strávil asi půl roku. Za svá kritická prohlášení ve svých článcích dostával totiž anonymní výhrůžky, které mu hrozily smrtí. Než se zjistilo, že je stále naživu, čeští novináři jeho zavraždění trochu dávali za vinu i našim úřadům, kterým vyčítali, že mu neudělily povolení k pobytu, patřil mezi ně i novinář Ondřej Kundra.

„Věřím, že premiér Babiš podrobně prozkoumá, proč se v Česku táhlo vyřizování pobytu dnes na Ukrajině zavražděného novináře Babchenka, kdo za to konkrétně nese odpovědnost a za jakého ministra vnitra se to stalo. Kdyby to povolení dostal, dnes by žil,“ napsal ve svém tweetu Kundra.

Další ruský demokratický novinář byl zavražděn a jeho hlavním nepřítelem byla Putinova mafie, napsal na svém Facebooku Janda. „Mám hluboký respekt k těm, kteří nasazují život v boji s krutou a hnusnou Putinovou diktaturou v první linii. Bez svobodných novinářů demokracii mít nebudeme, proto je musíme tolik bránit a chránit,“ uvedl s tím, že útok na novináře je útokem na svobodu každého z nás.

Všechny reakce objevila a na svém Facebooku publikovala dohromady Eva Svobodova, což zaujalo i šéfredaktora MF Dnes Jaroslava Plesla. Dnes onen údajně zavražděný novinář předstoupil před novináře, kde situaci svými slovy objasnil a zároveň ukrajinské policii poděkoval za spolupráci, díky které mu pomohla zachránit život.

Babčenko se navíc rozhodl jeho vraždu předstírat s ukrajinskou rozvědkou tak věrohodně, že předstíral smrt dokonce i před svou manželkou. To však někteří nemohli pochopit, a to i přes vysvětlení, že šlo hlavně o záchranu jeho života a nebyla jiná možnost. „Novinář Babčenko se omluvil své manželce, protože i ona si pár dní musela myslet, že ho fakt ve dveřích vlastního bytu odpráskli, aby se ta hezká akce ukrajinských tajných služeb povedla. Některý lidi si možná nezaslouží zabít, ale hodně by jim slušela cela v Bohnicích...,“ vyjádřil na Facebooku svůj jasný názor komentátor MF Dnes Miroslav Korecký.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

22:22 Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

Evropská komise dnes představila plán zvaný REPowerEU, který je reakcí na těžkosti a narušení globál…