Nemůžeme vyloučit jenom smrt! Babiš nevylučuje výměnu Válkové

04.02.2015 16:37

Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš dnes nevyloučil, že vymění ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou. "Nemůžeme vyloučit jenom smrt, takže já to nechci komentovat," řekl novinářům na dotaz, zda neplánuje její odvolání. Jasně se za svou ministryni, o jejíž politické budoucnosti se v posledních dnech hodně mluví, nepostavil.

Nemůžeme vyloučit jenom smrt! Babiš nevylučuje výměnu Válkové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš
reklama

Babiš dnes čelil několika dotazům na další politický osud Válkové a její možné odvolání. "Já to nechci komentovat," odpovídal přitom opakovaně. Podobně se v minulých dnech vyjadřovali i další čelní představitelé hnutí ANO, které Válkovou do vlády nominovalo. Žádný z nich se přitom za jednu z nejčastěji kritizovaných členek kabinetu jasně nepostavil.

Zastání naopak Válková dnes našla u prezidenta Miloše Zemana. "Já sám se domnívám, že paní profesorka Válková je profesionálka, že se snaží poctivě řešit nakupené problémy v české justici," řekl novinářům při své návštěvě Ústeckého kraje. "Samozřejmě, že o odvolání každého ministra rozhoduje v konečné instanci premiér, je-li skutečným premiérem. A samozřejmě, pokud je vláda koaliční, tak svoje slovo, viz příklad pana (exministra dopravy Antonína) Prachaře, má i předseda strany nebo hnutí, který tohoto ministra navrhl do vlády," poznamenal také prezident.

Válková je ve funkci od 29. ledna loňského roku. Od té doby čelila kritice jak za údajnou destabilizaci ministerstva svou personální politikou, tak i za neplnění legislativních úkolů. Zprávy o tom, že se blíží její odvolání, se v médiích objevily opakovaně. Spory s podřízenými a negativní publicitu jí v létě vytýkal i předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Pokud by čtyřiašedesátiletá Válková ve funkci skutečně skončila, znamenalo by to třetí změnu v Sobotkově vládě, přičemž všechny se týkaly hnutí ANO. Koncem září rezignovala ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, jež se stala členkou nové Evropské komise. Nahradila ji Karla Šlechtová, do té doby ředitelka jednoho z odborů na Úřadu vlády. V listopadu podal demisi šéf resortu dopravy Prachař, který čelil kritice mimo jiné kvůli častým personálním výměnám v Ředitelství silnic a dálnic. Na jeho místo usedl někdejší ředitel stavební firmy Skanska Dan Ťok.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pas, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fekální útok na poslance ANO. Doteď stojí s otevřenou pusou. A to prostě jen řekl...

9:52 Fekální útok na poslance ANO. Doteď stojí s otevřenou pusou. A to prostě jen řekl...

Poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher prohlásil, že v tuto chvíli se opravdu očkovat nenechá. Na sociá…