Nenávistné projevy vůči Romům se vracejí, stěžuje si šéf ROMEA. Někdo prý vyhrožoval i jeho rodině

29.09.2017 19:37

Ředitel romské mediální agentury ROMEA Zdeněk Ryšavý v rozhovoru pro server HateFree.cz uvedl, že nenávistné projevy vůči Romům se po krátké odmlce vracejí a jsou o to intenzivnější. Mimo jiné také, jak tvrdí, se posouvá laťka takových projevů i jejich tolerance.

Nenávistné projevy vůči Romům se vracejí, stěžuje si šéf ROMEA. Někdo prý vyhrožoval i jeho rodině
Foto: Daniela Černá
Popisek: Romské protesty v Ostravě
reklama

Ryšavý úvodem vzpomíná na to, že v roce 2015 byli Romové z médií v podstatě vytlačeni uprchlíky. „Řešila se každá hloupost s nimi spojená,“ sdělil Ryšavý. Od druhé poloviny roku 2016 se začala média opět vracet k Romům, míní. 

„Je to vidět na webech, které zveřejňovaly nenávistné články proti uprchlíkům. Ty teď řeší zase Romy. Například na Parlamentních Listech se objevuje spousta protiromských článků skrze výroky některých politiků. A někteří politici to téma živí, protože uprchlíci tu žádní nejsou. Podle mě se to vrací, a to s dvojnásobnou intenzitou. Respektive ty výroky jsou mnohem horší, než před těmi dvěma nebo třemi lety,“ zmínil Ryšavý. Domnívá se, že tomu je tak proto, že protiuprchlické výroky byly stále silnější a lidé mohli získat pocit, že je to normální. Nyní v tom samém trendu výroky přešly na Romy. 

„Každý výrok se musí samozřejmě posuzovat individuálně. Otázkou samozřejmě pak je, jak to případně trestat. Myslím, že u některých výroků úplně stačí, když je začne policie vyšetřovat a pisatelé zjistí, že ani na internetu nelze překračovat určitá pravidla. I to má podle mě na ty lidi výchovný efekt,“ sdělil Ryšavý. Podle jeho slov to není cenzura, ale jen uplatňování zákonů.

Ryšavý pak následně přiznal i to, že se samozřejmě potýkají i s rasistickými komentáři ze strany Romů vůči majoritě. „Je normální, že v každé komunitě je určité procento rasistů, kteří v tomto případě třeba nemají rádi Čechy. A můžeme se bavit o těch důvodech, proč k tomu dochází. Může to být například tím, že jde o obranný mechanismus, protože tady v Česku podle průzkumů až 80 % lidí nemá Romy rádo a dává jim to najevo. Je také zajímavé sledovat, jak takové komentáře vznikají. Velmi často jde o reakce na nějaké negativní chování vůči Romům,“ zmínil Ryšavý se slovy, že on sám je proti jakémukoliv rasismu.

„Je nám proto jedno, jestli takový komentář napíše Rom, nebo Nerom. My se to snažíme všechno mazat,“ zmínil Ryšavý. 

  • Původní text ZDE

Závěrem se pak Ryšavý vyjádřil k tomu, jak se snaží podporovat mladé Romy a Romky ve vzdělání. „Máme stipendijní program, jenž je zaměřený přímo na Romy s tím, že tady nějaká diskriminace ve vzdělávání objektivně existuje. Stejně jako existuje například diskriminace svobodných matek s dětmi na trhu práce,“ uvedl Ryšavý. Míní, že budou-li Romové vzdělaní, povedou ke vzdělání i další generaci. 

Ryšavý sám Romem není, ale má romskou přítelkyní a s ní dvě děti. „Přítelkyně je vystudovaná zdravotní sestra, pracuje v oboru, a má zážitky, kdy jede v metru a někdo na ní plivne. Jen tak. Měli jsme také problém se sháněním bytu. Občas se nám to stane. A kromě toho mi vyhrožovali, že mi zabijí děti. Což tehdy policie odložila, protože pachatele nedopadla,“ uzavřel své vyprávění.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…