Nenechali mě mluvit. Čunek odkryl, jak to bylo s Cichanouskou

11.06.2021 11:48

Lidovecký senátor Jiří Čunek se znepokojením popsal, co se dělo ve středu v Senátu během projevu, se kterým zde vystoupila vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. Bylo mu prý odepřeno, aby vznesl směrem k političce jakýkoliv dotaz, jelikož ptát se mohly pouze ženy senátorky. „Senát mírně propadl evropskému genderovému mainstreamu,“ uvedl v rozhovoru pro internetovou televizi XTV. „Pro to Havel neumíral,“ okomentoval utlačování senátorů docent biologie Martin Konvička.

Nenechali mě mluvit. Čunek odkryl, jak to bylo s Cichanouskou
Foto: Daniela Černá
Popisek: Senátor Jiří Čunek

Senátní vystoupení Svjatlany Cichanouské, představitelky běloruské opozice, v roce 2020 kandidátky na prezidentku, hodnotí Čunek zpětně velmi kladně. „Měla velmi hezké vystoupení,“ píše na svém facebooku senátor, který se do jejích slov prý lehce zaposlouchal.

Anketa

Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?

11%
84%
hlasovalo: 16065 lidí

Ovšem šokován byl poté, co přišly na řadu dotazy, které si zákonodárci pro Cichanouskou připravili. Tázat se totiž mohly pouze senátorky. „Také jsem měl jeden dotaz připravený, bohužel jsem se nesměl zeptat. Ptát se totiž mohli jen předem vybraní, a to jen ženy senátorky,“ sdělil zklamaně.

Jedna kolegyně v horní komoře prý měla vyloženě snahu vyzdvihnout postoj Cichanouské ve světle genderové ideologie. „Tím manévrovala paní Svjatlanu Cichanouskou do role, že nejdůležitější je, aby prezidentkou byla žena,“ podotýká Čunek.

Velmi ocenil, že Svjatlana Cichanouská nato však jasně řekla, že nekandidovala proto, že je žena a kvůli genderové politice, ale udělala to z lásky ke svému manželovi. „Tamní režim ho uvěznil, když byl prezidentským kandidátem a ona chtěla pokračovat v jeho práci, ukázat, že se nevzdá. Proto přijala prezidentskou kandidaturu a vůbec si nevedla špatně. To je podle mne jasným poselstvím, že láska je větší síla než genderová politika,“ řekl spokojeně, že její odpovědi genderově orientované ženy příliš nepotěšily, protože Cichanouská naštěstí nepropadá genderové hysterii.

Senát by se měl podle něj chovat dospěle a neměl by naskakovat na tato líbivá témata, která dnes vládnou světu. „Máme demokratické volby, v kterých si občané vybírají své zástupce. Nerozlišujme neustále na muže a ženy, rozlišujme na ty, kteří svou práci dělají dobře a kteří špatně. To bude ta rovnoprávnost,“ vyzval na závěr svého komentáře.

Anketa

Podporujete boj Svjatlany Cichanouské proti Lukašenkovi?

4%
93%
hlasovalo: 18566 lidí
K situaci se vyjádřil také v rozhovoru pro XTV. „Při vystoupení Cichanouské se ukázalo, že Senát mírně propadl evropskému či celosvětovému genderovému mainstreamu,“ řekl. „Takto si Senát nepředstavuji,“ pokračoval Čunek s tím, že se možná počítá s tím, že by se jako senátor mohl příště prohlásit za jakékoliv pohlaví. „Možná že bych byl od tří do čtyř hodin ženou a pak zase jiným trans,“ zavtipkoval.

Opoziční politička proti Lukašenkovi, kterou mnozí berou za regulérní prezidentku Běloruska, měla být při návštěvě Senátu jeho předsedou Milošem Vystrčilem oslovována „paní prezidentkou“. „Když předseda Senátu oslovuje Cichanovskou ‚paní prezidentko‘, je to projev toho, že jsme tuto zemi nepřijali? Že se vazby s touto zemí zpřetrhaly a neuznáváme ji?“ zajímal se Veselý.

Celý rozhovor ZDE

„Ptal jsem se lidí, kteří v Bělorusku pracují a zabývají se běloruskou politikou. Říkají, že kdyby tam byly opravdu svobodné volby, jsou přesvědčení, že víc než těch 51 procent Lukašenko stejně dostane. Tato opoziční kandidátka dostala nějakých 10 procent. Sama řekla, že si myslí, že volby byly zfalšované, ale žádný důkaz nemají. Pozorovatelé, kteří tam byli, také nekonstatovali, že by něco takového věděli,“ zmínil Čunek.

Z toho důvodu by prý Cichanouskou jako „paní prezidentku“ neoslovoval. „Já bych asi v tomto případě váhal s tím někoho označit za prezidenta, byť by mi to bylo sebevíc milé, taková situace v Bělorusku ale není,“ uvedl lidovecký senátor.

Chování předsedy Senátu v tomto směru si vysvětluje následovně: „Svědčí to o tom, že předseda Senátu Miloš Vystrčil chtěl záležitost někam dramaticky posunout, něco tím říct a naznačit,“ řekl a upřesnil, že horní komora nehlasovala o tom, jak má označovat tuto představitelku běloruské opozice.

Vyjádření Čunka o tom, že nemohl pokládat dotazy, neušlo pozornosti docenta Martina Konvičky. V kontextu toho poukázal na to, že Havlovy ideje bohužel už v dnešní české politice příliš nerezonují. „Pro tohle Havel neumíral,“ dodal.

Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská v Senátu vyzvala k vytvoření mezinárodního tribunálu, který by trestně stíhal představitele diktatury běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Senát vyzval běloruskou vládu k propuštění všech politických vězňů a požádal o uvalení dalších sankcí EU a NATO na Lukašenkův režim.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura to rozsekal na sjezdu: Největším nepřítelem demokracie jsou elity přisáté na veřejné peníze. Bruselofilové nás zničí

13:00 Okamura to rozsekal na sjezdu: Největším nepřítelem demokracie jsou elity přisáté na veřejné peníze. Bruselofilové nás zničí

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) si na dnešní celostátní konferenci zvolí své vedení na příští…