Není důvod k obavám, ujišťoval z rádia epidemiolog z ministerského týmu. Nabádal k selskému rozumu

18.05.2020 20:21

Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl epidemiolog, vakcinolog a člen pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro uvolňování karantény Roman Chlíbek. Odpovídal na dotazy, jaké dopady má postupné rozvolňování opatření proti šíření koronaviru i jak funguje projekt chytré karantény. A zvýší zkušenost s epidemií koronaviru zájem o očkování proti chřipce?

Není důvod k obavám, ujišťoval z rádia epidemiolog z ministerského týmu. Nabádal k selskému rozumu
Foto: ČPZP
Popisek: První pomoc - ilustrační foto
reklama

Úvodem se Chlíbek vyjádřil k rozvolňování opatření. „Velký důvod k obavám není. Myslím si, že je dobře, že jsme rozvolňovací opatření nastavili tak, jak jsme je nastavili. Ukazuje se, že jde o kombinaci postupného rozvolňování a zodpovědného přístupu lidí. Z mého pohledu tam není nic alarmujícího,“ uvedl Chlíbek. S výkyvy podle něj musíme počítat. „Nemůžeme počítat se setrvalým poklesem, čas od času tam vyskočí vyšší počet pozitivních. Dlouhodobý trend vnímám jako klesající,“ dodal, s tím, že záleží samozřejmě také na počtu otestovaných.

Reprodukční číslo je podle Chlíbka aktuálně 0,7. „Víme, že je tady celá řada skupin, které mají různé matematické modely a nepočítají se všemi biologickými proměnnými,“ poznamenal Chlíbek k tomu, že někde jsou uváděny i jiné hodnoty. 

Původní prognózy při rozvolňování byly přitom černější. „Jsme radši, že jsme připravovali lidi na horší variantu a apelovali na lidi, aby byli opatrní – a jsme rádi, že se tedy nenaplnily ty nejčernější scénáře. Je lepší říct, že může dojít k nárůstu počtu poté, co děti půjdou do škol, a pak bedlivě sledovat vývoj, a pokud k tomu nedojde, jsme příjemně překvapeni,“ sdělil Chlíbek. Dle jeho slov závisí i na počasí. „Je to ale zcela nový neznámý virus. A viry si dělají, co chtějí a dokážou se přizpůsobovat nejrůznějším podmínkám. Ale spíš jsem nakloněn tomu, že toto teplé počasí nám nahrává,“ dodal.

Apeloval také na selský rozum, kdy by si lidé měli uvědomovat, že riziko hrozí tam, kde je větší množství lidí. „Doufám, že si to lidé uvědomí v restauracích, kdy se budou snažit dodržovat distanc mezi jednotlivými hosty, mezi jednotlivými rodinami,“ míní. Co se týče škol, tam se právě obává, že by nebylo možné dodržovat sociální distanc. „Nejsem pro to, aby se do škol vrátily všechny děti naráz, i když jsou nejméně rizikovou skupinou,“ poznamenal. 

Chlíbek se následně vyjádřil i k setkávání s rodiči a s prarodiči, kdy nyní vnímá sociální odloučení jako více stresující než samotné onemocnění. „Benefity sociálního kontaktu s úzkou rodinou převyšují rizika nákazy,“ dodal.

Projekt chytré karantény pak podle Chlíbka vychází z kombinace moderních informačních technologií. „Je to ale postavené na základní práci epidemiologů v terénu, kteří pátrají po kontaktech. Projekt funguje a může fungovat. Je otázkou, kdyby došlo k prudkému nárůstu, do jaké míry by to připomínání bylo účinné. Hygienické stanice musí mít připravený záložní systém,“ míní Chlíbek. Povinný systém eRoušky by nenařizoval. „Spíš je nutné lidi informovat, vysvětlit jim, co je podstatou,“ dodal.

Závěrem pak Chlíbek hovořil o tom, že vnímá signály, kdy by zkušenost s epidemií koronaviru mohla na podzim zvýšit zájem o očkování proti chřipce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…