Neplatíte nic za škody na životním prostředí, takže... Bill Gates chce radikální řešení. Tímto máte jezdit a toto jíst!

15. 2. 2021 15:55

Miliardář Bill Gates promluvil o změně klimatu. Musíme prý dekarbonizovat. Cílem je pro něj absolutní nula. Je to prý velká výzva. Vlády musejí zasáhnout. My bychom měli kupovat elektroauta a jíst náhražky masa. Gates sám jde příkladem. Jeho soukromé letadlo prý už létá na rostlinné produkty.

Neplatíte nic za škody na životním prostředí, takže... Bill Gates chce radikální řešení. Tímto máte jezdit a toto jíst!
Foto: Repro CNN
Popisek: Zakladatel firmy Microsoft Bill Gates
reklama

Řešení změny klimatu by prý bylo „nejúžasnější věcí, jakou kdy lidstvo udělalo“, řekl miliardář a zakladatel Microsoftu Gates. Tvrdí také, že ukončení pandemie covidu je oproti tomu velmi snadné. Ve své nové knize se sugestivním názvem „Jak se vyhnout klimatické katastrofě“ přináší miliardář údajně návod na řešení globálního oteplování. Jde podle něj o velký úkol a výzvu. „Nikdy jsme neprovedli přechod, o kterém mluvíme v příštích třiceti letech. Neexistuje pro to žádný precedens,“ říká.  

Každý rok svět vypustí do atmosféry údajně až padesát jedna miliard tun skleníkových plynů a pro Gatese je čistá nula to místo, kam se chce dostat. To by znamenalo snížit emise na takovou úroveň, kdy je veškeré zbývající uvolňování skleníkových plynů vyváženo absorpcí ekvivalentního množství z atmosféry. Jedním ze způsobů, jak toho prý dosáhnout, je výsadba stromů, které nasávají CO2 prostřednictvím svých listů.

Gates se nyní údajně zaměřuje na technologie, které by mohly pomoci dosáhnout té jeho čisté nuly. Obnovitelné zdroje, jako jsou vítr a sluneční energie, nám podle něj mohou pomoci „dekarbonizovat“ elektřinu, ale jak zdůrazňuje Gates, je to pořád méně než 30 % celkových emisí.

Gates proto chce nějakým způsobem dekarbonizovat dalších 70 % světové ekonomiky – ocel, cement, dopravní systémy, výrobu hnojiv a další věci. Problém prý je, že pro většinu těchto odvětví neexistují způsoby, jak toho docílit. Odpovědí by mělo být rozsáhlé inovační úsilí, které by podle názoru Gatese možná paradoxně mělo začít u vlád jednotlivých států.

Většina uživatelů podle tohoto miliardáře neplatí nic za škody na životním prostředí způsobené znečištěním z benzínu v autě nebo z uhlí nebo plynu, který vytvořil elektřinu v jejich domě. „Právě teď nevidíte bolest, kterou způsobujete tím, že vydáváte oxid uhličitý,“ říká Gates s tím, že vlády musejí zasáhnout: „Musíme mít cenové signály, abychom soukromému sektoru řekli, že chceme zelené produkty,“ myslí si.

Co to bude vyžadovat? Větší zdanění, regulace, obrovské investice vlád do jakýchsi výzkumů a také dotace a subvence, které budou muset trhu s novými zelenými produkty pomáhat růst a zlevňovat. Je trochu zvláštní, že takové věci říká právě Gates, který se v dobách, kdy budoval svůj dnešní moloch Microsoft, stavěl proti regulacím jako brzdě pokroku.

Své postoje dále vysvětluje: Jednoduše konzumovat méně věcí – méně letů, místní jídlo, méně elektřiny a plynu – problém nevyřeší. „Indie bude stavět bydlení pro své obyvatele, poskytovat osvětlení v noci, klimatizaci, aby byly podmínky obývatelné,“ domnívá se Gates, takže globální poptávka se nesníží.

Řešení: „Pokud si koupíte elektromobil, hamburger vyrobený z náhražky masa, elektrické tepelné čerpadlo pro váš domov, pomáháte zvyšovat produkci těchto produktů, a tím pomáháte snižovat ceny,“ říká miliardář, který se ale stále drží opulentního životního stylu. Stále třeba používá soukromé tryskové letouny, ale trvá na tom, že jsou poháněny biopalivy – leteckými palivy vyrobenými z rostlinných produktů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

8:41 „Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Ona, která se ještě nedávno učila chodit na nočníček, si dovolí sp…