Nepřišly vám peníze od státu? My za to nemůžeme, hlásí národní banka

18.05.2020 7:18

Tiskové oddělení České národní banky běžně vydává tiskové zprávy, ve kterých informuje o snižování či zvyšování úrokových sazeb. V době koronavirové se však občas dějí věci, které člověk jindy nevidí. ČNB se důrazně ohradila, že nenese odpovědnost za možné zdržení plateb koronavirové Pětadvacítky a dalších dávek finanční pomoci.

Nepřišly vám peníze od státu? My za to nemůžeme, hlásí národní banka
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.
reklama

Čeká národní banka pravidelně informuje veřejnost o tom, zda snižuje úrokové sazby, zda je zvyšuje, či je ponechává beze změny, jak se vyvíjí inflace, nebo publikuje oznámení o aukcích státních dluhopisů.

V půli května 2020 však tiskové oddělení banky vydalo zprávu, ve které centrální banka konstatovala, že ČNB nenese odpovědnost za možné zdržení plateb tzv. Pětadvacítky a další finanční pomoci. Centrální banka jen plní požadavky státních úřadů.

Podle zákona o rozpočtových pravidlech vede Česká národní banka účty a zajišťuje platební služby organizačním složkám státu, jako jsou například Česká správa sociálního zabezpečení, Úřad práce České republiky anebo jednotlivé finanční úřady. V souvislosti s četnými dotazy veřejnosti ČNB upozorňuje, že jako poskytovatel platebních služeb podle zákona o platebním styku odpovídá výhradně za řádné provedení platebních příkazů jako např. výplat sociálních dávek nebo kompenzačních bonusů. Tyto platby jsou uskutečněny podle požadavků a instrukcí jednotlivých organizačních složek státu. ČNB tedy nestanovuje termín splatnosti výplaty dávek nebo bonusů, tj. den, ve kterém mají být odeslány peněžní prostředky ve prospěch účtu příjemce. S dotazy ohledně splatnosti jednotlivých transakcí je proto nutné se obracet na příslušný státní úřad, nikoliv na ČNB. Ta navíc vzhledem k bankovnímu tajemství nemůže sdělovat údaje o jednotlivých platbách,“ zdůraznila ČNB.

Pokud žadatel o Pětadvacítku marně čeká na peníze, vinu na tom podle ČNB nenese centrální banka, ale státní úřad. Na straně ČNB podle instituce ke zdržování plateb nedochází.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Pavel udeřil na Sputnik. Má jasno. Jenže pak přišli jiní a ukázali realitu v EU. Nehezké

19:35 Generál Pavel udeřil na Sputnik. Má jasno. Jenže pak přišli jiní a ukázali realitu v EU. Nehezké

Vakcína, ropa či investice jsou komodity, které jsou používány jako nástroje vlivu a moci. Kdo říká,…