Nepyká Evropa za boj USA s terorismem? Ne, my musíme stavět mosty, míní ministr Herman

11.09.2016 12:00

V nedělní Partii FTV Prima proti sobě zasedli ministr kultury Daniel Herman za KDU-ČSL a poslanec z ODS Jan Zahradník. 11. září spolu vedli řeč především o teroristických útocích a migrační krizi. Člen vlády zdůraznil, že EU je nejlepší část světa, kde chce žít mnoho lidí, a my se musíme pokoušet stavět mezi těmito lidmi mosty, i když pocházejí z různých kultur.

Nepyká Evropa za boj USA s terorismem? Ne, my musíme stavět mosty, míní ministr Herman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman
reklama

V úvodu se hosté přeli o to, zda je správné, aby mohli úředníci vstupovat do domů a kontrolovat, čím lidé topí. Navrhuje to ministr pro životní prostředí Richard Brabec (ANO), a ačkoli s ANO sedí lidovci v koalici, je to pro ně velmi citlivé téma a je třeba najít rovnováhu mezi nedotknutelností soukromí a ochranou životního prostředí.

Zahradník si neodpustil poznámku, že policisté potřebují k vniknutí do domu souhlas soudu. Následně lidovce trochu politoval. „Oni na jednu stranu podporují socialistické návrhy ČSSD a ANO. Je mi jich trochu líto, protože na jedné straně je pro ně svoboda velmi důležitou hodnotou, ale když se ji snaží v koalici chránit, jsou přehlasováváni ČSSD, komunisty a ANO,“ řekl Zahradník.

Nepyká Evropa za boj Spojených států s terorismem?

S ohledem na to, že si dnes připomínáme patnácté výročí teroristického útoku v New Yorku, se pánové věnovali také otázce zla, terorismu a bezpečnosti. „Já jsem ještě stihl dvakrát navštívit dvojčata a pamatuji si ten pohled z nich. Je strašné, co se stalo,“ zahájil téma člen vlády. Zahradník doplnil, že tehdy teroristický útok provedli lidé žijící v arabském světě, ale dnešní teroristé jsou často lidé, kteří se narodili v západní společnosti, ale odmítají se začlenit.

„A nepyká Evropa za boj Spojených států s terorismem?“ zeptal se moderátor. „Takto zjednodušeně bych to neviděl. To není střet dvou kultur, to je střet s barbarstvím. Bohužel s rozvojem technologií a vědy nedochází ke stejnému rozvoji morálky... Musíme spolu vést kultivovaný dialog. Musíme stavět mosty. Samozřejmě s těmi, se kterými je to možné. Samozřejmě nelze sedět s rukama v klíně a nechat na sebe házet bomby. Musíme se i bránit. A uznávám, že někdy je efektivní obranou i útok,“ pokračoval Herman.

S tím souvisí i snaha vlády vynaložit půl miliardy na lepší integraci cizinců do naší společnosti. Otázkou je, zda nějaký takový integrátor opravdu pomůže. Zahradník si to nemyslí. „Členové vlády nepřímo tím říkají té společnosti, že jsou připraveni povinné kvóty u nás zavést,“ varoval Zahradník. Podle poslance by bylo efektivnější dát tyto peníze na uprchlické tábory např. do Jordánska.

„Já, kdybych byl zvolen hejtmanem, bych odmítl, aby na území kraje vzniklo integrační zařízení pro uprchlíky, a podpořil bych krátkodobé uzavření hranic,“ konstatoval muž, jenž v nadcházejících krajských volbách skutečně kandiduje na hejtmana za občanské demokraty.

Člen vlády si neodpustil poukázat na to, že Česká republika je dobrovolně členem společenství, v němž zjevně lidé chtějí žít, protože je bohaté a panují v něm demokratické poměry, a jako členové musíme respektovat fakt, že jsme byli přehlasováni v otázce povinných kvót.

„Evropská unie jsme my. Je to mezinárodní společenství, jehož jsme součástí. A je to ta nejlepší část světa, ve které chtějí lidé žít,“ bránil EU člen vlády. „Nemůžeme kolem sebe vybudovat pevnost a říci, že ohrožení lidé tady nemají šanci,“ varoval dále Herman. To prý však nic nemění na tom, že by migranti měli respektovat naše pravidla, pokud zde chtějí žít s námi.

Ve druhé polovině pořadu se hosté věnovali i výrokům šéfa hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše, které pronesl ve Varnsdorfu na adresu pracovního tábora v Letech. Navzdory tomu, že v tomto táboře za druhé světové války zemřely stovky lidí, ministr konstatoval, že šlo o tábor pracovní a kdo nechtěl pracovat „šup a byl tam“. Později se za svůj výrok omluvil, ale také popřel, že by něco takového řekl.

Pánové se shodli na tom, že je třeba vyřešit problém vepřína, který stojí na místě původního tábora. Podle Hermana je na stole varianta, že vepřín odkoupí vláda. Zahradník uvítal, že se vláda konečně snaží tento problém vyřešit.

Nakonec došlo i na církevní restituce. Herman důrazně odmítl návrhy na zdanění finančních náhrad. To je totéž, jako kdyby vám někdo ukradl auto, po čase se vám toto auto vrátí, ale někdo by po vás chtěl, abyste za jeho navrácení zaplatili. „To je logicky nesmysl,“ zaznělo z úst ministra. Zahradník mu dal za pravdu, ale znovu si posteskl nad tím, že hnutí ANO a ČSSD v této věci mohou lidovce přehlasovat.

„Já si myslím, že toto je jen rétorické cvičení a k žádnému takovému hlasování nedojde,“ doplnil k tomu Herman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Mladý zas*an!“ Výbuch slovenského premiéra kvůli viru. Starší lidé v ohrožení

8:35 VIDEO „Mladý zas*an!“ Výbuch slovenského premiéra kvůli viru. Starší lidé v ohrožení

Slovenskému premiérovi Igoru Matovičovi poněkud ruply nervy v souvislosti s růstem tempa šíření náka…