Neříkají celou pravdu. Profesor z Cambridge o klimatických vědcích

21.05.2024 12:43 | Zprávy

„Svět vědy o klimatu je v hrozném stavu. Je protkaný politickými aktivisty prohlašujícími se za vědce, je financovaný zelenými miliardáři a státními aktéry.“ Publicista Chris Morrison na serveru Daily Sceptic sepsal text, v němž konstatoval, že vědecká obec, která se seriózně věnuje změnám klimatu, je v rozvalu. Cambridgeský profesor Ulf Büntgen v prestižním časopise Nature požádal, aby neškodili vědcům v hledání skutečné pravdy o změnách klimatu a aby se pokusili pochopit, že i věda se neustále vyvíjí a že i věda se může občas mýlit. Obrátil se i na kolegy vědce.

Neříkají celou pravdu. Profesor z Cambridge o klimatických vědcích
Foto: Repro: X
Popisek: Klimaaktivisté z hnutí Poslední generace blokují most v Drážďanech

Publicista Chris Morrison na serveru Daily Sceptic sepsal komentář, v němž konstatoval, že vědecká obec, která se seriózně věnuje změnám klimatu, je v rozvalu.

„Svět vědy o klimatu je v hrozném stavu. Je protkaný politickými aktivisty prohlašujícími se za vědce, je financovaný zelenými miliardáři a státními aktéry, kteří se zajímají pouze o agendu Net Zero, o nichž informovali hloupí mainstreamoví novináři,“ stojí v komentáři serveru Daily Sceptic.

Cambridgeský profesor Ulf Büntgen proto v časopise Nature uveřejnil text, v němž zdůraznil, že je třeba rozlišit vědu o klimatu od klimatického aktivismu. Podle jeho názoru je zcela jasné, že skutečná věda bude zaostávat za politickou či společenskou poptávkou po proměnách, které se ve spojitosti s klimatickou změnou znovu mohou dít.

„Charakteristickým rysem tohoto fenoménu je prolínání vědy a politiky, v němž se má za to, že politická rozhodnutí nemají žádnou alternativu (protože jsou vědecky předem definovaná) a velká část vědecké komunity přijímá podřízenou roli společnosti (protože existuje zdánlivý mravní závazek),“ upozornil profesor Büntgen.

„I když tento komentář není kritikou klimatického aktivismu jako takového, mám především obavy z rostoucího počtu klimatických vědců, kteří se stávají klimatickými aktivisty, protože vědci by neměli mít apriorní zájem o výsledky svých studií. Stejně jako v každém akademickém případě musí snaha o objektivitu zohlednit všechny aspekty výzkumu globální změny klimatu,“ pokračoval s tím, že někteří vědci využívají informace o změnách klimatu čistě selektivně. „Bez sebekritiky a rozmanitosti úhlů pohledu vědci nakonec poškodí důvěryhodnost svého výzkumu a možná způsobí širší veřejný, politický a ekonomický odpor,“ varoval Büntgen.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

20:30 VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

Na sociálních sítích se šíří video lídrů Francie, Německa a Velké Británie, které vzbudilo spekulace…