Před kamerami CNN Prima News se střetli dva ekonomové - docent Miroslav Ševčík a profesor Jan Švejnar. Shodli se na tom, že rok 2022 nebude nijak veselý.
Švejnar byl ale přece jen poněkud optimističtější
„Já si myslím, že ta situace není tak špatná, jak si mnozí myslí. Česká ekonomika je na tom poměrně dobře. Pokud bude prováděna dobrá zdravotnická, hospodářská a sociální politika, tak to nemusí být tak špatné,“ poznamenal Švejnar s tím, že máme poněkud nízkou míru zadluženosti a ekonomika ještě nedosáhla úrovně roku 2019, takže republika má ještě prostor k využití určitých rezerv.
„Ale pakliže bude dobrá politika státu,“ dodal znovu a pokračoval: „Bude to tvrdá doba, která ale nemusí být tak tvrdá, jak se všichni domnívají,“ ozval se Švejnar. Ten nedostatek pracovní síly, o které všichni mluví, je pro lidi vlastně velká příležitost přejít ze zaměstnání, které je nízko produktivní a nízko placené, k zaměstnaní, které je více produktivní a vice placené. Takže je to pro nás příležitost na pracovním trhu, že se můžeme posunout platově blíže k Rakousku a Německu, kde jsme byli krátce po druhé světové válce,“ upozornil Švejnar.
- Celý duel naleznete zde
Docent Ševčík sice dal Švejnarovi za pravdu, že z onoho pohledu z výšky globální ekonomiky na tom Česko není tak zle, ale jedním dechem dodal, že některým domácnostem bude letos pořádně horko. Nebo spíš zima. Pokud využívají k topení elektřinu, protože běžná česká domácnost zaplatí za elektřinu za jednu kilowatt hodinu 3,70 místo dosavadních 2 korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.