Nesouhlasíte s inkluzí? Posvítí si na vás sociálka. Přišlo černé na bílém přímo od Valachové

14.02.2016 16:28

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) některé občany nepotěší. Na rodiče, kteří by snad nechtěli souhlasit s modelem inkluze handicapovaných dětí, si posvítí orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Blížíme se tak Norsku, okomentovala chystanou praxi jedna z maminek, která sama má postiženého syna v narážce na norský úřad Barnevernet.

Nesouhlasíte s inkluzí? Posvítí si na vás sociálka. Přišlo černé na bílém přímo od Valachové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kateřina Valachová
reklama

Rodiče handicapovaných dětí přijdou i s potomkem do školského poradenského zařízení a to rodičům doporučí, zda bude vhodné dát dítě do klasické základní školy nebo do školy speciální. Pokud si rodiče vezmou doporučení za své, vše bude v pořádku. Pokud budou chtít dát dítě do klasické základní školy i navzdory doporučení, také se nic neděje. Ale pokud budou rodiče chtít, aby dítě chodilo do speciální školy, navzdory tomu, že školské poradenské zařízení doporučí něco jiného, nastane problém.  

„Takovým přístupem se dostáváme snad až někam do Norska. Každá záminka lze použít proti rodičům, že jednají v rozporu se zájmem dítěte. Rodiče jsou takto plíživě zbavováni svých práv. Pracovníci sociálky se snad vyznají ve speciální pedagogice?“ ptá se ve vyjádření pro Právo Edita Bartošová, maminka handicapovaného syna.

Na internetových stránkách Ministerstva školství se můžeme dočíst, že OSPOD bude moci rodinu prověřit, pokud dospěje k závěru, že rodiče nejednají v nejlepším zájmu dítěte. Školské poradenské zařízení bude vždy jednat v nejlepším zájmu dítěte.

K dokreslení celé situace je třeba dodat, že ministerstvo doporučilo rodičům, aby se s podobnými problémy neobraceli na novináře, ale na pracoviště zabývající se inkluzí. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…