Nestačí jen „Klaustoříkal“. Pehe k euru a narcisovi Klausovi

27. 9. 2011 10:56

Vrcholovým politikům, kteří mají vliv a mohou tedy něco udělat, by nemělo stačit jednání ve stylu „po bitvě je každý generál“. V souvislosti s komentáři, kteří oslavují jasnozřivost prezidenta Václava Klause, jenž předpověděl krizi eura, to uvádí v komentáři pro deník Právo politolog Jiří Pehe.

Nestačí jen „Klaustoříkal“. Pehe k euru a narcisovi Klausovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus
reklama

Částí české politiky a médií se šíří myšlenkový „výboj", že si náš prezident sice zaslouží občasnou kritiku, ale pokud jde o jeho schopnosti předvídat jisté krizové situace, jako je například krize eura, ukázal jasnozřivost. V komentáři pro deník Právo nazývá politolog Jiří Pehe tuto názorovou ofenzívu do sloganu „Klaustoříkal".

Sledujeme téma Euro

Připomíná rozšířenou existenci lidského druhu „jájsemvámtoříkal". Když se něco vážného děje, snaží se zodpovědní a rozumní lidé dát hlavy dohromady a situaci řešit. „Jájsemvámtoříkalové" a „jájsemmělpravdové", tedy většinou lidé s poněkud přerostlým narcistním egem, stojí opodál a do omrzení říkají, že měli pravdu.

Vrcholoví politici by neměli jen říkat, ale i konat

Podle politologa český prezident k tomuto druhu nepochybně patří. „Zajímavější je, že se nyní vynořují komentátoři, kteří Klausovo ´jájsemvámtoříkal´ transformují do obdivných úvah na téma ´Klaustoříkal´, jako kdyby se jednalo o bůhvíjakou zásluhu. Potíž je v tom, že vrcholovým politikům, kteří mají vliv a mohou tedy něco udělat, by nemělo stačit jednání ve stylu ´po bitvě je každý generál´," upozorňuje Pehe.

Navíc to, že měnová unie je odsouzená bez fiskální unie ke krachu, říkala řada lidí. K tomu nebylo zapotřebí žádné velké jasnozřivosti. Podle politologa tedy není podstatné, co Klaus, coby politik zastávající nejvyšší státní funkce, „říkal", ale co udělal. „Přišel s nějakou mezinárodní iniciativou, položil nějaké jasné české stanovisko na stůl v Bruselu, kromě výroků nesoucích se v zakyslém ´jámámpravdu´ tónu?" ptá se Pehe.

Chybí sebevědomí k přeměně v dějinotvorný subjekt

Horší je, že tímto stylem myšlení je nakažená i česká vláda. Její představitelé sice připomínají, že pád eura nebo krize samotné Unie by měly pro nás kruté následky, ale odmítají Českou republiku aktivně zapojit do hledání řešení. „Jájsemvámtoříkalovský" komplex je bohužel jen posilováním syndromu malého národa, který je přesvědčen o své výjimečnosti, ale pravidelně podléhá mocnějším silám.

Politolog se domnívá, že ani po dvaceti letech svobody nemáme tolik sebevědomí k přeměně z objektu dějin v dějinotvorný subjekt a opět se tváříme jako „oběti", jejichž opakovanému „myjsmevámtoříkali" nikdo nenaslouchal. „Části společnosti evidentně stačí ke spokojenosti ´Klaustoříkal´," konstatuje závěrem Pehe.

K věci:

Klaus: Já to říkal, euro je iracionální projekt 

Prezident Klaus: Některé mýty o euru přetrvávají 

Analytici: Klaus má pravdu, s korunou čelíme krizi lépe 

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy

21:30 „To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy

Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí do Moskvy neodletí.…