Neuhneme, naše politika je správná! Macronovi rozmlátili Paříž, on si trvá na svém

03.12.2018 7:44 | Zprávy

Existuje již otřepaný ekonomický vtip o francouzském kapitalismu: „Máš dvě krávy. Stávkuješ, protože chceš tři.“ Země galského kohouta se do stávek propadá o něco častěji než ostatní evropské země, ale současné protesty proti „zelené“ politice francouzského prezidenta Macrona trhají rekordy. Objevují se i srovnání s revolučním rokem 1968 a studentskými bouřemi a je otázka, jak silná bude Macronova odpověď. Informuje o tom americký Breitbart, agentura Reuters i server France24.com.

Neuhneme, naše politika je správná! Macronovi rozmlátili Paříž, on si trvá na svém
Foto: Repro Youtube BBC
Popisek: Demonstrace Žlutých vest

Podle agentury Reuters francouzská vláda uvažuje o vyhlášení výjimečného stavu. Po sobotních protestech bylo totiž v Paříži zadrženo 412 demonstrantů a 378 jich bylo v neděli zadrženo stále. Na prezidenta Macrona se snášely nadávky, když v sobotu vyšel zkontrolovat škody, které demonstranti, známí jako „žluté vesty“, natropili na známé pařížské třídě Champs-Élysée a na Vítězném oblouku.

Podle serveru France24.com byla na oblouk nasprejována graffiti volající po Macronově demisi a demonstranti také „zřídili“ pokladny a atrium. Hořící auta, budovy a rozbité výlohy snad ani netřeba zmiňovat. Podle tohoto serveru a agentury Reuters se Macron setkal s premiérem, ministrem vnitra a špičkami bezpečnostních služeb, aby vymysleli odpověď na protesty, při kterých bylo prý zraněno 263 osob po celé Francii, z toho 133 v Paříži, včetně 23 policistů a jiných bezpečnostních složek. Demonstrace, které začaly 17. listopadu, již mají tři oběti, poslední je řidič, který s dodávkou narazil do vozidel stojících kvůli demonstraci. Podle propočtů francouzského ministerstva vnitra se demonstrací zúčastnilo na 136 tisíc demonstrujících a Breitbart dodává, že se protesty ve žlutých vestách rozšířily i do Bruselu a Haagu v Belgii a v Nizozemí. Macron na Twitteru poděkoval členům veřejných služeb za jejich odvahu a nasazení.

 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: kas

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

20:30 Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

Bývalý prezident Agrární komory ČR a jeden z nejvýznamnějších českých potravinářů Zdeněk Jandejsek v…