Neuvěřitelné sněmovní hlasování o návrzích vyznamenání. Pirát netušil, o kom hlasuje, Gajdůšková si ho zase popletla s jinou osobou

27.05.2018 13:17

Komunistického básníka a spisovatele Karla Sýse, který je znám svými kontroverzními výroky ohledně listopadových událostí roku 1989, při páteční schůzi Sněmovny podpořila na udělení státního vyznamenání hlasovací koalice ANO, SPD a KSČM, ale i ČSSD a překvapivě také Piráti. Místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal se poté na sociální síti za jeho nominaci omluvil s tím, že to prý byl omyl, kandidáta si nestihl prověřit. Své uvedla také senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD).

Neuvěřitelné sněmovní hlasování o návrzích vyznamenání. Pirát netušil, o kom hlasuje, Gajdůšková si ho zase popletla s jinou osobou
Foto: pirati.cz
Popisek: Vojtěch Pikal (Piráti)
reklama

Levicový autor a novinář Sýs za svou uměleckou činnost už jednou vyznamenán byl, dostal například titul zasloužilého umělce v roce 1989 od prezidenta Gustáva Husáka, informoval server Aktuálně.cz. Známé jsou i jeho výroky k listopadu roku 1989, který nazval kšeftem a přirovnal jej k Mnichovské dohodě. Otevřeně se hlásí ke KSČM, za komunisty v minulosti i kandidoval do Senátu.

O tom všem prý pirátský poslanec Pikal, který ho také podpořil, neměl podle svých slov ani páru. Cítil proto nutkavou potřebu se za své hlasování omluvit. „V předloženém medailonku u pana Sýse nebylo nic, co by nasvědčovalo tomu, že je nutné zbystřit. Omlouvám se tedy, že jsem si dostatečně neprověřil všechny kandidáty,“ napsal ve svém tweetu a zmínil, že za nominací pana Sýse stojí úplně jiné strany a poslanci. „A to zcela vědomě, nikoliv omylem,“ dodal.

I na Facebooku pak vysvětloval, z jakého důvodu zrovna komunistického umělce Sýse podpořil, jako hlavní důvod uvádí nedostatek času. „Je to ostuda, v tom ranním zmatku jsem neměl čas na přípravu a udělal chybu. Přehlédl jsem, že byl již za svou tvorbu oceněn jako zasloužilý umělec. Spolehl jsem se na spolunavržení od Antonína Staňka na podvýboru,“ vysvětloval.

Prý si kontroloval osobnosti, které připravovaly násilný puč, válečné letce, kteří v zásadě jen plnili rozkazy, údajné rasisty, gestapácké donašeče, ale dětský básničkář ho nenapadl. „Jde to za mnou, pos*al jsem to. Navrhněte trest. Omlouvám se všem,“ napsal Pikal na Facebooku.

Pro udělení medaile Za zásluhy Sýsovi se proto při pátečním hlasování v Poslanecké sněmovně vyjádřilo 14 z 22 členů Pirátské strany včetně jejího předsedy Ivana Bartoše.

Hlasování Pirátů v případě vyznamenání levicového publicisty překvapilo i předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila. Ten prý nepochybuje, že Miloš Zeman komunistu Sýse, oceněného Husákem, s radostí vyznamená. Stejně tak ho prý ani nepřekvapilo, že Sýse na vyznamenání navrhuje vládnoucí koalice ANO, SPD, KSČM a s nimi ČSSD. „Že jim všem v tom ale pomáhají Piráti, to mi hlava nebere,“ vyjádřil se k hlasování na svém Twitteru. Na to však Pikal reagoval, že v medailonku o Sýsovi nebylo nic podezřelého, co by ho přimělo si kandidáta prověřit.

  • Původní zdroj ZDE.

Nominaci básníka navrhl místopředseda komunistů Leo Luzar, kterého podpořili poslanec ANO Stanislav Berkovec a sociální demokrat Antonín Staněk, podle nějž Sýsovi vyznamenání právem náleží. „Vyznamenání je za umění, a ne za ideologii, teď je to na prezidentovi, aby se rozhodl, zda mu jej udělí,“ řekl. Téhož názoru byl i Berkovec, podle nějž by se politika do oceňování neměla plést.

Sýsovo možné vyznamenání následně okomentovali hudební kritik Jan Rejžek i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Jen zírám. Pakliže Bartošovi Piráti podporují nějakou cenu pro provařeného předlistopadého bolševika a milicionáře Sýse z ..... Halo novin, zešíleli,“ poznamenal k tomu Rejžek. 

 

„Ve svém prvním funkčním období vyznamenával Zeman normalizační bolševiky z vlastního rozhodnutí. Teď už to bude moci dělat na doporučení Sněmovny. Pokrok nezastavíš,“ dodal Kalousek. 

„Hlasovala jsem pro spisovatele, ilustrátora a filmaře Síse s hlubokými přesvědčením, že člověk, který věnuje svou tvorbu převážně dětem, si státní vyznamenání zaslouží. Napravím příští rok. Petra Síse k ocenění navrhnu,“ zmínila pak ke svému hlasování senátorka za ČSSD Alena Gajdůšková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hořelo a až pak to bouchlo. Vrbětice: Divné FOTO. „Muničák se nepodpaluje sirkama.“

11:51 Hořelo a až pak to bouchlo. Vrbětice: Divné FOTO. „Muničák se nepodpaluje sirkama.“

Jak dokládají dobové fotografie z Vrbětic zveřejněné serverem iDnes, areál skladu 16, kde došlo v ří…