Neveselá statistika: Třetina žáků odmítá přátelství s Romy

28.05.2013 16:35

"Tyhle školy nejsou pro Romy," chtělo by se parafrázovat název oscarového snímku. Ve zkratce se tak dá totiž popsat prostředí, ve kterém je pro třetinu českých šesťáků a deváťáků nepřijatelná představa přátelství s Romem. A více než 40 procent jich je ochotno se s radostí přidat k případnému protiromskému pochodu.

Neveselá statistika: Třetina žáků odmítá přátelství s Romy
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Romský festival v Chanově
reklama

Právě takové výsledky vyplývají z unikátního průzkumu v Česku, jenž provedla společnost Scio mezi 1744 žáky 6. a 9. tříd v rámci projektu Multipolis. "Výsledky průzkumu nás samotné překvapily. Rozdíl mezi těmi, kdo podporují protiromské pochody, a těmi, kdo otevřeně vyjadřují opačný postoj, je propastný. V běžné třídě to znamená 12 žáků s protiromským postojem oproti dvěma otevřeně nesouhlasícím," říká k tomu mluvčí společnosti Scio Bohumil Kartous.

Podle něj jde sice jen o statistický model, jehož konkrétní podoba je na jednotlivých školách ovlivňována různými dalšími faktory, nicméně převaha protiromských nálad na školách je skutečně velká. "Je tak významná, že může velmi dobře způsobovat takzvanou spirálu ticha, kdy se názorová minorita obává projevit svůj postoj otevřeně, protože vidí riziko perzekuce," dodává.

Další letošní průzkumy, které zkoumaly tuzemské postoje vůči Romům, ukazují, že stav těchto názorů na školách je víceméně odrazem celospolečenských nálad. A čísla, která CVVM nebo agentura STEM v této souvislosti prezentovaly, rozhodně povzbudivá nejsou.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

16:57 Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

Komentátor Marian Kechlibar pečlivě prostudoval nový návrh Evropské unie o „povinné solidaritě“ s up…