Nevíme, zda Rus nepřijde zas! Senátor Horník o srpnu 68 a 69. I o Milionu chvilek

26.08.2019 13:17 | Zprávy
autor: Lucie Bartoš

„Na srpnu 1968 jsem vydělal,“ prohlásil senátor Jan Horník, který se ve středu nepřipojil k pietní akci v Praze. V pohraničí totiž vzpomínal, jak lhal o oříšcích a viděl kutálející se hlavu, a jakou drahocennost dostal v den okupace sovětskými vojsky. Prozradil také, jak po roce 1969 jeho rodiče, kteří představovali takzvané ‚smíšené manželství‘, litovali jednoho svého srpnového rozhodnutí. „Stáli jsme před závorou a… a pak litovali…“ A na závěr poselství pro lidi v ulicích, kteří „mají obchoďáky a užívají si“.

Nevíme, zda Rus nepřijde zas! Senátor Horník o srpnu 68 a 69. I o Milionu chvilek
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Starosta Božího Daru Jan Horník

24. srpna, před jednapadesáti lety právě probíhala v Moskvě jednání mezi zadrženými československými politiky a Leonidem Iljičem Brežněvem. A na hlavu Marty Kubišová se už několik hodin snášely reakce na Modlitbu pro Martu, kterou den předtím nazpívala pro televizní pořad Píseň pro Rudolfa III. Ve stejný den o rok později 1969 rodiče senátora Jana Horníka (STAN) spolu s ním stáli na hraničním přechodu a rozhodovali se, zda se vrátit do vlasti, nebo zůstat u „odsunuté“ tety v Rakousku…

Nikdo do rána už nespal

Karlovarský senátor, krajský zastupitel a starosta Božího Daru Jan Horník tuto středu 21. srpna chyběl na velké připomínce výročí okupace 1968. „Měl jsem být v Praze před Českým rozhlasem a na dalších akcích, ale pak jsem si uvědomil, že před 51 lety v roce 1968 jsem bydlel v Karlových Varech v Horních Drahovicích,“ objasnil, proč dal přednost regionu a přijal pozvání místních aktivistů, kteří uspořádali pietní a kulturní akci na rohu Zeyerovy a – názvem příznačné – Varšavské ulice. Právě zejména tam chtěl tento týden povyprávět svůj „srpnový příběh“, který zažil jako čtrnáctiletý chlapec, narozený v Mariánských Lázních a toho času žijící s rodiči v jiné lázeňské metropoli, v Karlových Varech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zákaz mobilů ve školách

Znamená zákaz mobilů ve školách izolaci od technologií? Podle mě ne a souhlasím s vámi, že digitální gramotnost nebo jak to nazvat je třeba rozvíjet, ale je třeba řešit i socializaci dětí, kterou dnes nahrazují právě telefony, tablety apod. a to podle mě není dobře.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…