Nevolené elity chtějí svrhnout Syrizu. K tomu nesmí dojít, píše britský komentátor

02.07.2015 15:57

Spolupracovník listu The Guardian Seumas Milne, jenž v minulosti pracoval i pro týdeník The Economist, tvrdí, že si evropské politické elity přejí změnu vlády v Řecku, proto ponižují řeckého premiéra Tsiprase, ale Syriza nesmí padnout. V komentáři vysvětluje proč.

Nevolené elity chtějí svrhnout Syrizu. K tomu nesmí dojít, píše britský komentátor
Foto: pixabay.com
Popisek: Řecká krize - ilustrační foto

„Cílem je ponížit Tsiprase a kabinet v rámci přípravy na jeho výměnu za nějakou ohebnější politickou reprezentaci,“ konstatuje autor hned v úvodu s poukazem na to, že i Mezinárodní měnový fond přiznává nízkou efektivitu politiky škrtů. Ty dopadají na řecké občany a jejich peníze plynou do zahraničních bank. I ty nejoptimističtější scénáře předpokládají, že dosavadní politika by se mohla v Řecku pozitivně projevit až v roce 2030.

Proto se řecký premiér Alexis Tsipras uchýlil k uspořádání referenda o návrzích věřitelů. Nechce se totiž nechat vydírat. Referenda se ale politickým elitám v EU nelíbí, protože nemohou dost dobře naplánovat jejich výsledky. Mají strach i z toho, co by udělali např. Španělé či Portugalci, když by viděli, že se lze vzepřít mocným mezinárodním věřitelům.

Celý text v angličtině najdete zde

„To je to, čemu říkají ‚morální hazard‘. To však nemá nic společného s morálkou, naopak to má vše společné s disfunkční měnovou unií a destruktivním neoliberálním modelem vynucovaným smlouvou nastavenou tak, aby znovu nastala ziskovost za firemních podmínek,“ pokračuje autor. Vláda, která se tomuto modelu vzpírá, musí být odstraněna. Zvláštní je, píše Milne, že to požadují instituce, které vlastně nikdo nevolil, to je ale poslední dobou příznačné.

V reakci na tento tlak by řecká vláda měla převzít kontrolu nad bankami a rozhodně by neměla ustupovat požadavkům věřitelů. To by bylo to nejhorší, co by mohla Syriza udělat. Pokud by tato strana padla, v konečném důsledku by to posílilo ještě radikálnější politiky. A jestliže Syriza přežije, bude muset otočit kormidlem z dosavadního úsporného programu jiným směrem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…