Nevymlouvejte se a poskytněte vládní letadlo, udeřila Pekarová Adamová na Babiše. Kam chce letět?

09.06.2020 17:38

Plánovaná cesta šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan a jeho úterní proslov vyvolaly protichůdné reakce na české politické scéně. Zatímco podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové jde „o jednoznačně správný krok“, stanovisko Hradu je naopak negativní. „Cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan nebyla doporučena prezidentem republiky,“ stojí v oficiálním prohlášení.

Nevymlouvejte se a poskytněte vládní letadlo, udeřila Pekarová Adamová na Babiše. Kam chce letět?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
reklama

„Tchaj-wan je pro ČR významný obchodní partner, který nám nezištně pomohl. Cesta Miloše Vystrčila je proto jednoznačně správným krokem. Zároveň žádám premiéra Babiše, ať poskytne vládní letadlo a nevymlouvá se na rozhodnutí Ministerstva obrany. Každý ví, kdo opravdu rozhoduje,“ má jasno Pekarová Adamová a naráží na nejasnosti ohledně poskytnutí vládního letadla.

Pozitivně celou věc vnímá také senátor Marek Hilšer, který oceňuje Vystrčilovu odvahu. „Vydává jasný signál, že podpora demokratických hodnot se nesmí vyměnit za juany, jinak se slabost obrátí proti nám. Nesmíme si nechat prodat provaz, na kterém nás čínští komunisté nakonec oběsí,“ napsal expresivně Hilšer a pustil se do kritiky komunistické Číny.

„Západní civilizace založená na svobodě a demokracii se nesmí nechat vydírat čínskými komunisty. Nacionalistickým diktaturám se nesmí ustupovat. Evropské dějiny ukazují, že ustupování agresivním ideologiím se nakonec obrátí proti lidem, svobodě a prosperitě. Dnešní čínský komunistický režim propaguje svou dominanci po celém světě a razí nadřazenost zájmu strany a lidu nad práva jednotlivce,“ byl velmi kritický Hilšer.

Na Hradě naopak plánovaná Vystrčilova cesta na Tchaj-wan budí rozhořčení. „Prezident republiky Miloš Zeman konstatuje, že cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan nebyla doporučena prezidentem republiky, předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, předsedou vlády ani ministrem zahraničních věcí,“ stojí stručně v oficiálním prohlášení Hradu.

Sdílnější byl předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), podle nějž Vystrčil svoji cestu nekonzultoval s ostatními ústavními činiteli. „Mrzí mne, že jsme se o této problematické návštěvě nestihli poradit a že jí nepředcházela důkladná zahraničněpolitická analýza. Nemohu se ubránit dojmu, že skutečným motivem je vyřizování si účtů se zdejší čínskou diplomacií. Rozhodnutí představuje závažný krok, který se odchyluje od politiky vůči Číně a Tchaj-wanu praktikované západním společenstvím,“ reagoval Vondráček, aby nakonec popřál Vystrčilovi „šťastnou cestu s přínosem pro české zájmy“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

17:25 Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran byl hostem rozhovoru na XTV. Výrazně doporučoval očkování, podle…