Nezávislá veřejnoprávní média. Baxa vychválil nový zákon, opozice zuří

15.07.2022 14:30

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) se domnívá, že novela zákona o veřejnoprávních médiích posiluje jejich nezávislost a odolnost. SPD Tomia Okamury pak naopak vyžaduje zrušení koncesionářských poplatků.

Nezávislá veřejnoprávní média. Baxa vychválil nový zákon, opozice zuří
Foto: Repro TV Barrandov
Popisek: Ministr kultury Martin Baxa (ODS)

„Připravili jsme novely zákonů o České televizi a Českém rozhlasu, které posilují jejich nezávislost a odolnost. A tím jsme také bleskově splnili jeden z důležitých bodů našeho vládního programového prohlášení. Navíc Putinův útok na Ukrajinu raketově zvýšil aktuálnost debaty o svobodě médií,“ řekl místopředseda ODS a ministr kultury Martin Baxa. Novely zákonů o České televizi a Českém rozhlase počítají s tím, že by třetinu členů rad volil Senát. Cílem právní úpravy pak je, aby se zapojily obě komory Parlamentu, a to u voleb i odvolávání členů rad ČT a ČRo.

Doposud do mediálních rad volili pouze poslanci. Novely zákonů, které vládě představil Martin Baxa, počítají s tím, že nově bude mít Rada České televize 18 členů, 12 z nich bude volit Poslanecká sněmovna, 6 Senát. V případě Českého rozhlasu bude Senát nově volit 3 radní z 9. Odvolávat radní bude moci vždy pouze komora, která je zvolila. Radní by podle navrhované novely mohli navrhovat pouze organizace, které fungují alespoň deset let.

„Taková doba ověří seriózní záměr výkonu činnosti organizací i ukotvení v některém ze stanovených odvětví společnosti,“ dodal ministr Baxa.

Členové Rad, kteří svou funkci vykonávají v současné době, svá funkční období řádně dokončí. Nově vznikající tři funkční místa v Radě České televize obsadí ihned Senát, stejně jako další tři místa, která se v Radě ČT uvolní nejdříve. U Rady Českého rozhlasu, kde nedochází k navýšení počtu členů, se losem určí ta místa, která připadnou Poslanecké sněmovně a místa připadající Senátu.

Naopak tím, kdo je zejména k České televizi velmi kritický, je hnutí SPD Tomia Okamury. „Tak to je něco! 58 % občanů nevěří České televizi, přitom si ji musí povinně platit… Vyplývá to ze včera zveřejněného průzkumu důvěry občanů v instituce, který provedla agentura STEM. Z průzkumu dále vyplývá, že České televizi určitě věří pouze 9 % občanů…“ poznamenal například v jednom ze svých příspěvků Okamura.

„Hnutí SPD prosazuje zrušení koncesionářských poplatků, protože chceme, aby byly Česká televize a Český rozhlas financovány přímo z kapitoly státního rozpočtu pod kontrolou Nejvyššího kontrolního úřadu – tak, jak je tomu i u jiných institucí, které hospodaří s penězi občanů!“ podotkl Okamura.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Věříte v mír?

Dobrý den, jak vidíte šance, že Rusko a Ukrajina se dohodnou na míru? Přijde mi, že se konflit neustále eskaluje a o mírových jednání už neslyšíme ani je nikdo neinicuje. Ano, jednat a věřit v dohodu s diktátorem asi lze jen obtížně, ale pokud k tomu nedojede, tak jak jinak tomůže skončit, než že Pu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostali přes tlamu. Ježibabice... Fanoušci pětikoalice si užívali vítězství. A pak rána: Lidi nevolili, zrušit Senát!

21:31 Dostali přes tlamu. Ježibabice... Fanoušci pětikoalice si užívali vítězství. A pak rána: Lidi nevolili, zrušit Senát!

Většina komentátorů a politiků se shoduje, že na celkové výsledky letošních voleb nebudou expremiér …