Ministr Baxa: Novela zákona o veřejnoprávních médiích posiluje jejich nezávislost a odolnost

15.07.2022 6:37 | Tisková zpráva

Novely zákonů o České televizi a Českém rozhlase počítají s tím, že by třetinu členů rad volil Senát. Cílem právní úpravy je, aby se zapojily obě komory parlamentu, a to u voleb i odvolávání členů rad ČT a ČRo.

Ministr Baxa: Novela zákona o veřejnoprávních médiích posiluje jejich nezávislost a odolnost
Foto: Repro TV Barrandov
Popisek: Ministr kultury Martin Baxa (ODS)

Členové komor Parlamentu jsou voleni odlišnými systémy a v odlišném čase a ve svém celku tak představují komplexní reprezentaci občanů České republiky. Novely jsou zároveň jedním z bodů programového prohlášení vlády Petra Fialy.

„Připravili jsme novely zákonů o České televizi a Českém rozhlasu, které posilují jejich nezávislost a odolnost. A tím jsme také bleskově splnili jeden z důležitých bodů našeho vládního programového prohlášení. Navíc Putinův útok na Ukrajinu raketově zvýšil aktuálnost debaty o svobodě médií," řekl místopředseda ODS a ministr kultury Martin Baxa.

Doposud do mediálních rad volili pouze poslanci. Novely zákonů, které vládě představil Martin Baxa, počítají s tím, že nově bude mít Rada České televize 18 členů, 12 z nich bude volit Poslanecká sněmovna, 6 Senát. V případě Českého rozhlasu bude Senát nově volit 3 radní z 9. Odvolávat radní bude moci vždy pouze komora, která je zvolila. Radní by podle navrhované novely mohli navrhovat pouze organizace, které fungují alespoň deset let. „Taková doba ověří seriózní záměr výkonu činnosti organizací i ukotvení v některém ze stanovených odvětví společnosti," dodal ministr Baxa.

Členové Rad, kteří svou funkci vykonávají v současné době, svá funkční období řádně dokončí. Nově vznikající tři funkční místa v Radě České televize obsadí ihned Senát, stejně jako další tři místa, která se v Radě ČT uvolní nejdříve. U Rady Českého rozhlasu, kde nedochází k navýšení počtu členů, se losem určí ta místa, která připadnou Poslanecké sněmovně a místa připadající Senátu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

lic. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

česká ekonomika

Dobrý den, nemám žádné ekonomické zdělání, tak spoléhám na to, že mi to vy jako odborník -našel jsem si, že se hospodářské politice věnujete vysvětlíte a hlavně nastíníte řešení, protože se bojím, že se řítíme do zkázy. Co přesně znamená, že důvěra v ekonomiku u lidí roste? Jaké to pro ni bude mít n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KDU-ČSL: Náš úkol? Aby senioři mohli v klidu a pohodlí užívat podzimu života

22:02 KDU-ČSL: Náš úkol? Aby senioři mohli v klidu a pohodlí užívat podzimu života

Komentář na facebookovém profilu k Mezinárodnímu dni seniorů.