Nezávislé Skotsko, hlásala tamní premiérka. Vybrala na to miliony. Teď ji kvůli tomu zatkli

11.06.2023 18:22 | Ze sítí

Někdejší skotská premiérka a bývalá šéfka Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová hlásala, že se ze Skotska „za pár let“ stane nezávislá země a bude opět součástí Evropské unie, místo toho však nyní musí na policii vysvětlovat, co její strana udělala s 600 tisíci liber (přes 16,6 milionu korun), které se vybraly na kampaň za nezávislost Skotska. Skotská policie totiž v neděli Sturgeonovou zatknula v rámci podezření, že statisíce liber skončily jinde. Zadrženi byli dříve i někdejší pokladník strany a manžel Sturgeonové.

Nezávislé Skotsko, hlásala tamní premiérka. Vybrala na to miliony. Teď ji kvůli tomu zatkli
Foto: telegraph.co.uk
Popisek: Vlajka Velké Británie a Skotska

Anketa

Kterou hlavní českou TV skupinu sledujete nejvíc?

3%
35%
hlasovalo: 29715 lidí
Někdejší skotská premiérka, která funkci první ministryně Skotska zastávala od listopadu 2014 až do března letošního roku, budila pozornost svými častými výroky podporující skotský separatismus a voláním po tom, aby se následně Edinburgh opět sblížil s Bruselem, jelikož se Skotové při referendu o brexitu stavěli pro zachování členství v Evropské unii více než většina Spojeného království.

„Budoucnost, kterou si přeje naprostá většina obyvatel Skotska, tedy v rámci Evropské unie, je nyní pro Skotsko dostupná pouze v případě, že se staneme nezávislými,“ prohlašovala ještě v loňském roce Sturgeonová podle serveru Euractiv.com. Dodala, že její země měla být z Evropské unie „vyvedena proti své vůli“.

Namísto jejího zamýšleného vyvedení Skotska ze Spojeného království a obnovení členství v Evropské unii však bývalou skotskou první ministryni čekalo zatčení od skotské policie. Server Politico konstatuje, že se tak stalo kvůli vyšetřování nejasností kolem financování Skotské národní strany (SNP), kterou do konce letošního března vedla, než ji ve funkci vystřídal Humza Yousaf.

Skotská policie zahájila vyšetřování už v roce 2021, poté, co byly podány stížnosti na využívání fondu SNP ve výši více než 600 tisíc liber, který měl být vyčleněn na kampaň za nezávislost Skotska.

Ve svém prohlášení skotská policie dle Politica napsala, že je Sturgeonová podezřelou v kauze. „Dnes, v neděli 11. června 2023, byla zatčena 52letá žena jako podezřelá v souvislosti s probíhajícím vyšetřováním týkajícím se financování a nakládání s financemi Skotské národní strany,“ uvedla.

Britský The Guardian doplnil, že se zatčení Sturgeonové týká uvedených 600 tisíc liber, jež pocházely z darů, a toho, jak s nimi bylo naloženo, přičemž je někdejší skotská premiérka již třetí zatčenou osobou.

„Nicola Sturgeonová se dnes, v neděli 11. června, po dohodě se skotskou policií zúčastnila výslechu, kde měla být zatčena a vyslechnuta v souvislosti s operací Branchform,“ potvrdil pro The Guardian mluvčí bývalé skotské premiérky její zatčení v souvislosti s policejní operací, která se snaží rozplést nejasnosti kolem statisíců liber.

Před Sturgeonovou již 5. dubna policie zatkla jejího manžela Petera Murrella, jenž byl dříve výkonným ředitelem Skotské národní strany. Policie jej měla tehdy vyslýchat 12 hodin a následně bez obvinění propustit. Následně též prohledala jejich dům a zahradu a na základě soudního příkazu také sídlo strany a zabavila přitom počítače a mnohé dokumenty či také luxusní obytný vůz zaparkovaný před domem Murrellovy matky.

V rámci stejného vyšetřování byl 18. dubna zatčen a vyslechnut Colin Beattie, někdejší pokladník strany, který byl později rovněž propuštěn bez obvinění.

„Vzhledem k tomu, že vyšetřování stále probíhá, nemůžeme se k němu blíže vyjádřit,“ dodala dle serveru skotská policie.

Britská veřejnoprávní stanice BBC hovoří v souvislosti se zatčením Nicoly Sturgeonové o „pozoruhodného zvratu ve vyšetřování financí SNP. Podotkla, že policisté mají nyní 12 hodin na její výslech, po nichž ji musí propustit, pokud nebude obviněna z trestného činu.

Policisté mají 12 hodin od zadržení paní Sturgeonové, než bude buď obviněna z trestného činu, nebo propuštěna, zatímco bude pokračovat vyšetřování.

Poznamenává, že kvůli zákonu o pohrdání soudem z roku 1981 také aktuálně tamní média, komentátoři, politici i veřejnost na sociálních sítích nemohou spekulovat o vině či nevině podezřelého, dokud se případ dostane před porotu. „Znamená to, že si každý musí dávat pozor na to, co říká, aby se vyhnul možnému ovlivnění budoucího soudního procesu,“ upozorňuje BBC s tím, že ve Skotsku jsou tato pravidla poměrně striktně vyžadována a hrozí v případě jejich porušení neomezená pokuta nebo až dva roky za mřížemi.

BBC míní, že vyšetřování zřejmě není ani zdaleka u konce a v následujících dnech a týdnech bude policie pravděpodobně pokračovat ve vyšetřování a shromažďování dalších důkazů ohledně podezření, že statisíce liber vybrané v rámci kampaně za nezávislost Skotska neskončily jinde.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…