Neziskovky, ekonomický vítěz Zeleného údělu. Právník dodal podrobnosti

13.06.2024 21:36 | Monitoring

„Příkazy, zákazy, zátěž…,“ shrnuje důsledky Green Dealu právník specializující se na právo Evropské unie Tomáš Břicháček v pořadu Aby bylo jasno Jany Bobošíkové. Trh je podle jeho slov jasnou obětí Green Dealu, v následujících letech už o něm nebude řeč. Systém, který Green Deal nastoluje, je podle něj přirovnatelný k válečné ekonomice z první i druhé světové války. V rozhovoru se dále zaměřil i na to, jak se Green Deal stal jedním z témat voleb do Evropského parlamentu v České republice.

Neziskovky, ekonomický vítěz Zeleného údělu. Právník dodal podrobnosti
Foto: Břicháček
Popisek: Právník a publicista Tomáš Břicháček

Hostem pořadu Aby bylo jasno novinářky a moderátorky Jany Bobošíkové byl právník a autor knihy Green Deal – Zelený úděl Tomáš Břicháček, který ve své knize mimo jiné popisuje, že Green Deal usiluje o revoluční proměnu našeho ekonomického a společenského modelu, která není dána spontánním vývojem, nýbrž je nařízena a uměle organizována shora.

V rozhoru s Bobošíkovou diskutovali na téma, jak Green Deal ovlivnil volby do Evropského parlamentu. „V naší republice vidíme, že to bylo poměrně významné téma,“ uznal s tím, že pro mnoho stran toto téma bylo zásadním. „Strany, které proti Green Dealu aspoň v té verbální rovině vystupovaly a vystupují, tak ty slavily úspěch. Takže když někdo hovoří o tom, že to byly volby o Green Dealu, tak u nás to asi pravda je,“ řekl Břicháček.

„Green Deal je plán a vznikající rozsáhlý soubor opatření, jehož ústředním cílem je, aby Unie do roku 2050 dosáhla takzvané klimatické neutrality, neboli nulových čistých emisí skleníkových plynů,“ shrnul právník stručně, co to Green Deal vlastně je, s důrazem na to, že klimatická stránka je jádrem celého plánu.

Sám Břicháček Green Deal považuje za revoluční, a to především kvůli „vystupňování ambicí, ke kterému došlo v návaznosti na obnovu vlny klimatického alarmismu“, za jehož symbol označil klima aktivistku Gretu Thunbergovou během let 2018 a 2019. Poté došlo podle Břicháčka ke skoku od dosavadních opatření na ochranu klimatu, která byla ve společnosti již zažitá, a to směrem, který podle jeho slov už občany i podniky může bolet.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

11:50 Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

Obrovská halda v Heřmanicích prohořívá už třicet let a nebezpečně se přibližuje k nedaleko uskladněn…