Nezničitelný Kalousek odejde z vlády, pokud neprosadí schodek

29.05.2011 13:10

Ministra financí Miroslava Kalouska se z vlády snažil dostat leckdo. Naposledy Věci veřejné, které požadavkem podmínily svou přítomnost v kabinetu. Ani to ale nevyšlo a strana pochopila, že tudy cesta nevede. Kalouska nezničí ani atomovka, podotkla Kateřina Klasnová. Teď by ale ministr mohl odejít sám - pokud neuspěje.

Nezničitelný Kalousek odejde z vlády, pokud neprosadí schodek

Kalousek hodlá příští rok navrhovat ve státním rozpočtu deficit 105 miliard korun. Letošní deficit by měl být maximálně 135 miliard a loňský byl 156,4 - Kalousek chce tedy dále výrazně šetřit. Koneckonců, je to dodržování programu, kvůli kterému byla jeho TOP 09 volena.

Kalouskův krok by měl přispět k oddlužení státu. V současnosti je totiž Česko zadluženo 4,6 procenty vůči hrubému domácímu produktu, s deficitem 105 miliard by to bylo jen 3,5 procenta. Z přísné fiskální regulace státního dluhu by mohl ministr dokonce vyvodit osobní odpovědnost. "Samozřejmě bych rezignoval," nastínil, jak by postupoval, pokud by se návrh rozpočtu nepodařilo schválit. Ten půjde do sněmovny už v sprnu.

Zbavit se Kalouska je přitom těžké. Dokonce i Věci veřejné přestaly na jeho odvolání trvat, ačkoli tím podmiňovaly své setrvání ve vládě.

Více: Kalouska nezničí ani atomovka, myslí si Klasnová

Nejen atomovka, ale zřejmě ani protesty odborářů Kalouskovi "vítr z plachet" nevezmou. Dokonce ani plánované stávky, např. pondělní stávka na železnici.

Stávkujte si, jak chcete

"Je potřeba vytvořit na vládu nátlak, jelikož jinak oni nepracují, než pod nátlakem," nechal se v nedělních Otázkách Václava Moravce slyšet Bohumír Dufek z Asociace samostatných odborů.

Kalousek ostře zavrtěl hlavou. "Na tomto místě bych se chtěl pana Dufka zeptat, odmítl jsem snad někdy jednání s odboráři? Odešel jsem od jednacího stolu? Nikdy. Nikdy, na rozdíl od odborářů, co se posledně zvedli a odešli z jednání tripartity, čímž dali najevo, že jsou jim nátlakové akce bližší než jednání."

Že by ministr podlehl nějakému protestnímu či stávkovému tlaku, je vyloučeno. "Těžko se budeme nechávat přesvědčovat jakýmkoli tlakem," podotkl. "Byli jsme zvoleni, abychom reformovali a reformovat budeme."

Vyšší platy do veřejné sféry, prosím. Neplánujeme

"Nemyslíme si, že to, co je naplánováno, nějak pomůže," pokračoval odborář. "Naopak, zhorší to životní úroveň." Kvůli kompenzaci tohoto zhoršení úrovně odbory požadují pětiprocentní nárůst platů. Zejména zřejmě ve veřejné sféře, ale na nikoho by nechtěli zapomenout.

"Ve veřejné správě nemáme v úmyslu kompenzovat nárůst inflace," reagoval Kalousek stoicky. "Reformy jsou pro občany, jen to chápete v jiné rovině. Reformy jsou cílené na to, aby mohly být dlouhodobě udržitelné veřejné finance bez velkých sociálních otřesů."

Nejvíce vidět je momentálně plánovaná reforma penzijní a zdravotnická. Kolem té zdravotnické se navíc bude točit i setrvání vlády, na Věci veřejné je totiž příliš pravicová.

Více: Zdravotní reforma musí projít sněmovnou v červnu, pohrozil VV Šťastný

"Věci veřejné se musí rozhodnout, zda chtějí být v koalici nebo ne," prohlásil Kalousek. "Pak by tedy byli v opozici a pak je dále na zvážení, jestli by v opozici menšinová vláda hledala podporu ad hoc nebo zda by byly férovější předčasné volby."

V případě, že by si Věci veřejné vymínily být nevládní stranou a hlasovat pro vládu i pro opozici dle uvážení, byly by podle Kalouska férovější předčasné volby.

Čtěte:

Kalousek trvá na jednotném DPH. Knihkupcům navzdory

Ministr Kalousek: Chceme snížit náklady práce

Kalousek: Zvyšovat platy poslancům? To je špatný nápad

Sledujeme pořady Václava Moravce

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Moravec z ČT do veřejnoprávního Rozhlasu? Víme vše, prasklo to

5:15 Václav Moravec z ČT do veřejnoprávního Rozhlasu? Víme vše, prasklo to

Je to sice několik měsíců starý příběh, ovšem utajit se ho nepodařilo. ParlamentníListy.cz se od dvo…