Nic jsme nedostali! Bartoš s Rakušanem o slibech Babiše

26.02.2021 12:15

Předseda Pirátů Ivan Bartoš a šéf hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan předstoupili po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) před novináře. Posteskli si, že marně čekali na to, co jim premiér sliboval. Marně čekali na zdůvodnění, proč vláda volá po dalším nouzovém stavu. Rakušan dodal, co by teď vláda měla udělat pro lidi.

Nic jsme nedostali! Bartoš s Rakušanem o slibech Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš
reklama

Anketa

Máte důvěru v Jana Hamáčka? (Hlasování od 25.2.2021)

16%
84%
hlasovalo: 14937 lidí
Hned v úvodu prohlásil, že očekával od premiéra, že dostanou podkladové materiály, kde bude konkrétně vysvětleno, proč vláda hodlá znovu žádat o nouzový stav a proč chce zavést ta a ta konkrétní opatření. Žádné materiály od vlády však nedostal.

Zdůraznil, že vláda musí předstoupit před veřejnost a říct jí, jaká opatření nad rámec pandemického zákona, který by měl být schválen, chce přijmout, aby mohla nouzový stav zrušit hned, jak se situace zlepší a řídit se už jen pandemickým zákonem.

Důrazně požadoval, aby vláda zrušila stávající nouzový stav, o který se vedou spory, zda byl vyhlášen v souladu s Ústavou a vyhlásila další nouzový stav nanovo. „Je to plně v její kompetenci,“ zdůraznil Bartoš.

„My jsme opravdu byli zklamaní z toho, jak vláda přistoupila k jednání s ostatními politickými stranami, protože jsme nedostali žádné podklady na jednání. Čekali jsme včera celý den. Bylo to přislíbeno předevčírem na té schůzce. Nepřišlo nic,“ zlobil se Rakušan.

Také on, stejně jako Bartoš, volal po tom, aby vláda na dnešním jednání Poslanecké sněmovny důkladně vysvětlila veřejnosti každé opatření, které se chystá prosazovat. „Vláda musí předstoupit před poslance, před veřejnost, a doložit, proč právě to které opatření se rozhodla uvést do života,“ řekl před kamerami ČT.

Jak rozsáhlé testování na covid ve firmách, tak nošení respirátorů a kvalitních nanoroušek, o kterých vláda hovoří, prosazují Piráti a STAN dlouhodobě.

„My ovšem zároveň s tím vidíme i ten sociální aspekt. Ta věc není levná. A vláda musí řešit, ta řešení jsou, jak dostat tyto pomůcky i k nízkopříjmovým skupinám. My navrhujeme jednoduchou formu jakéhosi SMS voucheru pro lidi, kteří prostě nemají dostatek finančních prostředků a je pro ně těžké si takovou pomůcku sehnat,“ uvedl Rakušan.

Stejně tak by podle jeho názoru měl kabinet zvýšit nemocenskou, aby motivoval lidi k setrvávání v izolaci, pokud u sebe budou pozorovat příznaky nemoci covid-19. Rakušan by si představoval, aby lidé dostávali 80 až 90 procent svého původního přijmu.

Vedle toho je ale podle Rakušana třeba také občany kontrolovat, zda karanténu opravdu dodržují.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: „Takový nadšení po roce 89.“ Zklamaný Ondřej Hejma o Západu. Proroctví

7:42 Vrbětice: „Takový nadšení po roce 89.“ Zklamaný Ondřej Hejma o Západu. Proroctví

„Šaráda pokračuje,“ myslí si o Vrběticích komentátor Ondřej Hejma. „Je to pořád ta stejná politika k…