Niedermayer rýpal v rádiu do Babiše: On se nevyjadřuje vždy kultivovaně...

22.06.2020 20:30

Do pondělních Dvaceti minut Radiožurnálu zavítal europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer, europoslanec za TOP 09, bývalý viceguvernér České národní banky. Vyjadřoval se jak k možnému střetu zájmů českého předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), na který silou překračující 500 hlasů europoslanců upozornil Evropský parlament, tak k ekonomické situaci Česka v době pokoronavirové.

Niedermayer rýpal v rádiu do Babiše: On se nevyjadřuje vždy kultivovaně...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer
reklama

V úvodu věnoval Niedermayer pozornost novému rozpočtu EU a fondu obnovy, v němž by se mohlo rozdělovat až 750 miliard eur. Podle Niedermayera se ale prozatím zdá, že se členské státy EU neblíží k dohodě.

„To je podle mě velmi špatná zpráva. I když vystoupení českého premiéra bylo na tomto jednání velmi kultivované, jak ukazuje video z Úřadu vlády ČR, ale bohužel se nerýsuje žádná rychlá dohoda,“ posteskl si Niedermayer s tím, že čím déle budeme v pokoronavirové krizi s pomocí čekat, tím hlubší ekonomické problémy nás čekají.

„Toto vystoupení bylo velmi kultivované, ale to by mělo být standardem. Bohužel český premiér se nevyjadřuje vždy tak kultivovaně, jak by měl,“ rýpl si do Babiše rozhlasový host.

Podle Niedermayera si zaslouží pomoct všechny státy EU. Evropská ekonomika je natolik propojená, že to v konečném důsledku pomůže všem.

Jiná věc je, z čeho se budou splácet dluhy ve výši 750 miliard eur. Z dlouhodobého pohledu by bylo nejlepší, aby se členské státy rozhodly, že zvýší příspěvky, které jdou do evropského rozpočtu přímo. Mohou to být evropské daně,“ dal příklad Niedermayer. Mohly by to být daně navázané na poškozování klimatu a životního prostředí. To se mi zdá jako nejlepší z těch špatných řešení,“ doplnil k tomu.

Otázkou podle Niedermayera je, zda se Česku podaří vyjednat více peněz, když Evropský parlament velkou většinou hlasů konstatoval, že se Babiš nachází ve střetu zájmů. Když totiž Babiš hovoří o větší flexibilitě u rozdělování dotací, jeho kritici si pod tím mohou představit třeba více peněz pro jeho firmy, i když momentálně odložené ve svěřenském fondu.

Pro rezoluci EP hlasoval i Niedermayer a počítá s tím, že tato rezoluce bude mít dopad na Andreje Babiše. Byl bych rád, kdyby si tuto rezoluci přečetly české státní orgány, které rozhodují o rozdělování dotací,“ podotkl.

Politikům ze zemí, které jsou čistými plátci do rozpočtu EU, se prý těžko vysvětluje voličům, proč jejich peníze čerpá také jeden český miliardář. Proto většina EU věnuje možným střetům zájmů, nejen v Česku, velkou pozornost.

Poté se Niedermayer ještě jednou vrátil ke koronaviru a konstatoval, že vláda nemá dostatečně rozhodnuto, jak využije 500 miliard schodku, o který Sněmovnu žádá. Proinvestovat se z krize je podle něj správné, Niedermayer je však přesvědčen, že by vláda měla firmám pomáhat rychleji a s dlouhodobou rozvahou.

„Měla by investovat do toho, co posune ekonomiku dál, k nějakému dalšímu cíli. Je to životní prostředí a klima,“ uvedl host.

Pokud vláda Andreje Babiše slibovala, že napumpuje do ekonomiky až tisíc miliard, tak v tuto chvíli už měla pořádně pumpovat a současně rozjíždět projekty, na kterých by se tyto peníze opět točily v ekonomice. Má na mysli infrastrukturní projekty a další.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

22:11 Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

Sobotní večer je vysílání ČT 24 kompetně věnováno kauze ruského podílu na výbuchu muničáku ve Vrběti…