Niedermayer rýpal v rádiu do Babiše: On se nevyjadřuje vždy kultivovaně...

22.06.2020 20:30 | Zprávy

Do pondělních Dvaceti minut Radiožurnálu zavítal europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer, europoslanec za TOP 09, bývalý viceguvernér České národní banky. Vyjadřoval se jak k možnému střetu zájmů českého předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), na který silou překračující 500 hlasů europoslanců upozornil Evropský parlament, tak k ekonomické situaci Česka v době pokoronavirové.

Niedermayer rýpal v rádiu do Babiše: On se nevyjadřuje vždy kultivovaně...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

V úvodu věnoval Niedermayer pozornost novému rozpočtu EU a fondu obnovy, v němž by se mohlo rozdělovat až 750 miliard eur. Podle Niedermayera se ale prozatím zdá, že se členské státy EU neblíží k dohodě.

„To je podle mě velmi špatná zpráva. I když vystoupení českého premiéra bylo na tomto jednání velmi kultivované, jak ukazuje video z Úřadu vlády ČR, ale bohužel se nerýsuje žádná rychlá dohoda,“ posteskl si Niedermayer s tím, že čím déle budeme v pokoronavirové krizi s pomocí čekat, tím hlubší ekonomické problémy nás čekají.

„Toto vystoupení bylo velmi kultivované, ale to by mělo být standardem. Bohužel český premiér se nevyjadřuje vždy tak kultivovaně, jak by měl,“ rýpl si do Babiše rozhlasový host.

Podle Niedermayera si zaslouží pomoct všechny státy EU. Evropská ekonomika je natolik propojená, že to v konečném důsledku pomůže všem.

Jiná věc je, z čeho se budou splácet dluhy ve výši 750 miliard eur. Z dlouhodobého pohledu by bylo nejlepší, aby se členské státy rozhodly, že zvýší příspěvky, které jdou do evropského rozpočtu přímo. Mohou to být evropské daně,“ dal příklad Niedermayer. Mohly by to být daně navázané na poškozování klimatu a životního prostředí. To se mi zdá jako nejlepší z těch špatných řešení,“ doplnil k tomu.

Otázkou podle Niedermayera je, zda se Česku podaří vyjednat více peněz, když Evropský parlament velkou většinou hlasů konstatoval, že se Babiš nachází ve střetu zájmů. Když totiž Babiš hovoří o větší flexibilitě u rozdělování dotací, jeho kritici si pod tím mohou představit třeba více peněz pro jeho firmy, i když momentálně odložené ve svěřenském fondu.

Pro rezoluci EP hlasoval i Niedermayer a počítá s tím, že tato rezoluce bude mít dopad na Andreje Babiše. Byl bych rád, kdyby si tuto rezoluci přečetly české státní orgány, které rozhodují o rozdělování dotací,“ podotkl.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Atentáty jako naše politická budoucnost? Šílené vyjádření Pekarové, surovost a hloupost

8:46 Atentáty jako naše politická budoucnost? Šílené vyjádření Pekarové, surovost a hloupost

TÝDEN V MÉDIÍCH Je s podivem, jaká možná vyjádření k pokusu o atentát na Donalda Trumpa mohla v Česk…