Niedermayer z TOP 09 k masakru v Paříži: Největší hrozbou je lákadlo rychlých a snadných řešení

12.01.2015 11:02

Před svou cestou do francouzského Štrasburku se europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) zamyslel nad událostmi minulého týdne v Paříži. A nad jejich možnými důsledky. Domnívá se, že cílem vrahů podobných těm z Paříže není "jen" zabít pár nevinných lidí. Podle něj v nás chtějí vyvolat strach a rozdělit naši společnost.

Niedermayer z TOP 09 k masakru v Paříži: Největší hrozbou je lákadlo rychlých a snadných řešení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

„Na tábory, které se budou sebe obávat, budou se napadat a posléze sáhnou k násilí. A to vyvolá další násilí a chaos,“ domnívá se europoslanec.

Evropa může islamistům čelit lpěním na svobodě a právním státu

Evropa by podle jeho názoru měla zmíněným událostem čelit tím, že bude stát pevně za hodnotami, které představuje svoboda a tolerantní společnost, respektující práva lidí. Lpět by ale také měla na principech právního státu.

Niedermayer přiznává, že náboženská nesnášenlivost, klesající tolerance k odlišnosti, kterou navíc posiluje ekonomická krize, která některé skupiny postihuje více než jiné, a imigrace vytvářejí problémy, které bezpochyby nemají snadná řešení. „Vyžadují kombinaci mnoha politik, které jen postupně ponesou ovoce,“ vysvětluje.

Naopak lákadlo rychlých a snadných řešení podle něj může být dnes tou největší hrozbou.

Celé znění Niedermayerova příspěvku na jeho facebookovém profilu:

Zítra ráno vyrážím do francouzkého Strasburgu. Nejen proto se mi stále slovy FB "honí v hlavě" události minulého týdne v Paříži. A jejich možné důsledky.

Cílem vrahů podobných těm z Paříže, není "jen" zabít pár nevinných lidí. Chtějí v nás vyvolat strach a rozdělit naši společnost. Na tábory, které se budou sebe obávat, budou se napadat a posléze sáhnou k násilí. A to vyvolá další násilí a chaos.

Myslím, že Evropa musí těmto hrozných událostem čelit tím, že budeme stát pevně za hodnotami, které představuje svoboda a tolerantní společnost, respektující práva lidí. Také ale lpěním na principech právního státu. A pochopením, že jeden každý z nás je spoluodpovědný za to, jak si s rizikem, které se vraždami v Paříži zhmotnilo, poradíme. Sta tisíce lidí dnes na pařížských náměstích naznačují, že mnoho lidí takto uvažuje a jak silné mohou být tyto principy.

Náboženská nesnášenlivost (která se v minulosti nevyhnula ani křesťanům), klesající tolerance k odlišnosti (posílena ekonomickou krizí, postihující disproporčně některé skupiny) či imigrace (související s válkami v okolí a vysokou kvalitou života v Evropě) vytvářejí problémy, které bezpochyby nemají snadná řešení. Vyžadují kombinaci mnoha politik, které jen postupně ponesou ovoce.

Sklouzávání ke zjednodušení a lákadlo "rychlých, snadných řešení", může být dnes tou největší hrozbou.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…