Nikdo neví, co to vlastně je terorismus. Dost to komplikuje situaci, varuje expert

05.01.2017 22:13

Mezinárodní spolupráci v boji proti terorismu komplikují spory zemí o to, co všechno lze považovat za terorismus. Na pražském kongresu Společně proti terorismu to dnes řekl odborník na extremismus z brněnské Masarykovy univerzity Miroslav Mareš. Upozornil také, že rozsah spolupráce by měl být zvažován i s ohledem na to, zda ji nezneužívají autoritativní režimy k vlastním cílům, zprávu přinesla ČTK.

Nikdo neví, co to vlastně je terorismus. Dost to komplikuje situaci, varuje expert
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střelné zbraně

„Nepodařilo se doteď na půdě OSN přijmout něco jako všeobecnou úmluvu o terorismu. A mimo jiné to zkrachovalo na tom, že tam byl spor mezi některými arabskými státy proti Izraeli a jeho spojencům,“ uvedl Mareš. To, že globální definice terorismu chybí, je podle něj zásadní problém i s ohledem na to, že první pokusy o její vytvoření byly už ve Společnosti národů ve 30. letech minulého století.

Přesto ale podle Mareše státy mají na spolupráci v boji proti terorismu zájem. „Globalizace terorismu, tím jak se projevuje v různých státech, obdobným způsobem ohrožuje bezpečnostní zájmy různých elit ve světě. Civilní oběti jsou nepříjemné pro naprostou většinu vlád současného světa,“ řekl. I proto podle něj v řadě případů funguje výměna informací mezi tajnými službami, která je nejúčinnějším nástrojem boje proti terorismu.

Zároveň ale upozornil, že je třeba posuzovat jednotlivé případy spolupráce. „V mezinárodním společenství je třeba vyvažovat hledání společného zájmu a nějakým způsobem dodržovat ideu humanismu. Boj proti terorismu by neměl poškozovat zájmy humanity v tom smyslu, že bychom spolupracovali nadmíru s režimy, které by ten pojem boje proti terorismu zneužily pro jiné cíle,“ řekl Mareš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dementní kamioňáci? Dálnice stojí a ve sněmovně je z toho sranda. Rozstřelil to Klaus mladší

10:30 Dementní kamioňáci? Dálnice stojí a ve sněmovně je z toho sranda. Rozstřelil to Klaus mladší

Na pořadu schůze Poslanecké sněmovny bylo sice zdanění náhrad církvím, v jejím úvodu se však tématu …