Noční fotky jako důkaz. Bez ohlášení jsme dorazili na akci, kde se chlastá a hulí o sto šest, a kde firma nočního starosty prodává tvrdý alkohol a ještě se tím chlubí

02.09.2019 16:55

To, s čím jako první přišly právě ParlamentníListy.cz, se ukazuje jako neuvěřitelně dobrý byznys pro předem vyvolené. Firma (s.r.o.) nočního starosty Jana Šterna, což je poměrně čerstvá funkce v české metropoli, totiž podniká v oblasti alkoholu. Stejně znějící subjekt, ovšem tentokrát jako obecně prospěšná společnost, pro změnu provozuje prostor u Stalina na Praze 7. Tam mimochodem vládne poslanco - starosta Jan Čižinský. A tato údajně obecně prospěšná společnost, kterou Jan Štern také zakládal, dělá řadu kulturních akcí.

Noční fotky jako důkaz. Bez ohlášení jsme dorazili na akci, kde se chlastá a hulí o sto šest, a kde firma nočního starosty prodává tvrdý alkohol a ještě se tím chlubí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pod bývalým pomníkem Stalina se prezentuje lokální mladá kultura. Akce jsou v rámci multižánrového projektu Containall
reklama

Na jednu z nich jsme se vypravili i s fotoreportérem PL, abychom viděli, jak propojení byznysu a politiky funguje v praxi. Než přejdeme k samotné reportáži, shrňme doposud známá fakta.

Důvodem naší návštěvy byl totiž materiál, který jsme publikovali před několika dny a který pojednával o aktivitě nočního starosty Jana Šterna. Jak se nám podařilo zjistit, takzvaný noční starosta ke všem svým politickým povinnostem ještě čile podniká. A gró jeho byznysu rozhodně není zcela běžné. Ve dvou firmách, Containall & syn s.r.o. a Containall & dcera s.r.o., kde působí jako společník nebo zakladatel (výpisy na Justici.cz), se soustředí mimo jiné na prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin. Tedy na tvrdý alkohol a jeho prodej. Základní kapitál obou firem jsou mimochodem čtyři koruny.

Tentýž Jan Štern také působí jako asistent dlouhodobě uvolněné členky zastupitelstva Hany Třeštíkové z hnutí Praha sobě. Jemu předsedá už shora uvedený multifunkční politik Čižinský. Kromě firem ale noční starosta vybudoval ještě jeden subjekt. Jedná se o Containall o.p.s. (obecně prospěšná společnost) a Štern je zde jedním ze zakladatelů. Dalším je kupříkladu David Skála, v tuto chvíli radní na Praze 1. I Skála patří do spolku Praha sobě, respektive Praha 1 sobě. Obecně prospěšná společnost se na alkohol alespoň po formální stránce nesoustředí.

Containall a ceník alkoholu

Když jsme zjistili, že si obecně prospěšná společnost nočního starosty Šterna „za hubičku“ pronajímá prostor okolo Stalina, pražský magistrát nám odpověděl, že je vlastně vše v pořádku. Problém není ani s tím, že odborníci varovali před objektem a desítky let netknutými základy.

ParlamentníListy.cz totiž disponují odborným posudkem Technického a zkušebního ústavu stavebního, který se objektem památníku Stalina zabýval. Prohlídka byla provedena v březnu 2016 za přítomnosti zástupců Ústavu i objednatele. V posudku, pod nímž je podepsán inženýr Václav Kučera, stojí dost děsivé skutečnosti. Ani ty samozřejmě nezabránily konání akcí a prodeji alkoholických nápojů lidmi spojenými s Prahou sobě. Citujme zmíněný posudek.

„Nosné železobetonové konstrukce v podzemí okolo bývalého pomníku J. V. Stalina jsou ve velmi špatném stavu… Důvodem je koroze výztuže v betonových prvcích a koroze vlastního betonu.“ Tyto konstrukce mimochodem pocházejí z roku 1951. Podle oborníků jsou tedy staré přes 60 let a „jsou bez jakékoli údržby“. Vrcholem odborného posudku je pak konstatování, že „z uvedených důvodů nejsou konstrukce dostatečně spolehlivé ve smyslu platných norem“.

I přes právě vyřčené nočnímu starostovi Šternovi ani Janu Čižinskému žádná z těchto skutečností nevadí. Akce se konají dále, konat se budou, lidé zvesela pijí a utrácejí, opíjejí se a tvoří společenský život pod záštitou obecně prospěšné společnosti.

Na jedno takové soaré jsme se vydali i my.

Akci, která se nesla v duchu moderní hudby, lze velmi zestručnit. Spíše než o komunitní prohlubování společnosti, což může být údajný cíl obecně prospěšné společnosti Containall o.p.s., se jedná o otevřenou náruč alkoholových a marihuanových výparů. Na místě okolo Stalina se v pátek večer kouřilo a pilo prakticky všude po dobu mnoha hodin. Na místě nebylo k vidění prakticky nic, co by mělo alespoň zdánlivě připomínat kulturu. Snad jen s výjimkou několika fotografií na mobilních toaletách.

...boží zmrd

Absenci kumštu v duchu obecně prospěšné společnosti Containall o.p.s. tudíž nahradily alkoholové stánky. Těch bylo hned několik a jak je patrné ze snímku, u jednoho z nich je dokonce vidět název společnosti Containall. Ano, té, kde mimochodem sedí asistent političky Hany Třeštíkové z hnutí Praha sobě a takzvaný noční starosta Jan Štern. Co čert nechtěl, kromě názvu subjektu je zde i ceník lihovin. Noční starosta tak zájemcům, zřejmě pro spořádaný noční život, na nějž má dohlížet, nabízí tequilu za 150 korun, aperol spritz za 105 a kdo by chtěl, může si dát pivo Rychtář nebo žádané mochito.

Další stánky, které zástupce naší redakce nafotil, nesou kromě lihovin i jistý kulturní odkaz. Ten je sice málo pochopitelný, ale možná pro voliče Prahy sobě něco znamenat bude. ParlamentníListy.cz zkrátka a dobře nedokáží vysvětlit smysl nápisu „Mišajz je boží zmrd" nebo "oko bere" a "nebuď tak debilní a já taky nebudu".

Anketa

Vážíte si Andreje Babiše? (Hlasování od 2.9.2019)

86%
14%
hlasovalo: 23304 lidí
Nyní bude důležité zmínit, co má takzvaně obecně prospěšná společnost Containall nočního starosty Šterna v popisu své práce. Citujme jejich oficiální slova: „Hlavní činností kulturního centra Stalin je prezentace lokální mladé kultury, která pod kyvadlem od května do září dostává prostor v rámci multižánrového projektu."

Dle našich přímých svědectví však na místě nic takového nebylo. Zásadním důvodem pro návštěvu drtivé většiny lidí byla marihuana a alkohol. Ten jim evidentně zprostředkovávaly i subjekty dlouhodobě napojené na Čižinského Prahu sobě. Za umění, což ostatně také vidíte na fotografiích, můžeme považovat pouze několik snímků na přemístitelných toaletách. Akce, na které bylo veselo, se zúčastnilo pár stovek lidí. Pokud by jich bylo zhruba 300 a každý vypil tři míchané nápoje, večerní tržba se zastaví pod sto tisíci korunami. Na září je podobných „prezentací lokální mladé kultury" připraveno hned několik. Jde například o „tantric experimental pop - éterický zpěv, klávesy, kytara, basa a experimentální beaty" nebo akci Bengál 2019, což prý je "warm up, kde vám představí vytříbenou picačku a nadhodi mood".

Fotogalerie: - Stalin by Containall

Pod bývalým pomníkem Stalina se prezentuje lokální...
Pod bývalým pomníkem Stalina se prezentuje lokální...
Pod bývalým pomníkem Stalina se prezentuje lokální...
Pod bývalým pomníkem Stalina se prezentuje lokální...
Pod bývalým pomníkem Stalina se prezentuje lokální...
Pod bývalým pomníkem Stalina se prezentuje lokální...

ParlamentníListy.cz tak ani po maximálním úsilí nenašly jedinou akci, která by měla s důvodem výpůjčky Stalina ze strany takzvaně obecně prospěšné společnosti Containall nočního starosty Šterna cokoli společného.

Závěrem shrňme dosavadní fakta. Takzvaně obecně prospěšná společnost Containall nočního starosty Šterna získala od města prostor kolem Stalina pro prezentaci lokální mladé kultury. Ta se nekoná. Tentýž noční starosta má blízko k Praze sobě Jana Čižinského. Tento poslanec z klubu KDU-ČSL a předseda Prahy sobě je současně starostou Prahy 7, kde se Stalin nachází. Odborníci sice v několika posudcích varovali před stavem tohoto objektu, s ním se ovšem doposud nic nestalo. Noční starosta Štern, mimochodem asistent Hany Třeštíkové z Prahy sobě, působí taky ve firmách Containall & syn s.r.o. a Containall & dcera s.r.o. Oba tyto subjekty se za účelem zisku soustředí mimo jiné na prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin. Reportér ParlamentníchListů.cz nafotil ceník tvrdého alkoholu, nad nímž je explicitně uvedena společnost Containall. A co je na celém příběhu nejzajímavější?

Citujme smlouvu o výpůjčce mezi Prahou a opakovaně zmíněnou obecně prospěšnou společností Containall. Pokud by totiž čtenáře zajímalo, kolik má Praha z pronájmu tohoto prostoru, kde se mnohokrát do měsíce ve velkém prodává alkohol, pak vězte, že nic.

Půjčitel totiž objekt přenechává vypůjčiteli do užívání zcela zdarma.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

19:13 Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

"Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci." To řekl se…