Noční vlci Polskem projet nesmějí

25.04.2015 6:46

Údajně kvůli nedostatku informací zakázalo Polsko ruskému motorkářskému klubu Noční vlci průjezd svým územím. Polské ministerstvo zahraničí to včera oznámilo ruské ambasádě. Pokud přesto ruští motorkáři přijedou na hranici, nebudou podle mluvčí pohraniční policie do Polska vpuštěni. Moskva proti polskému zákazu protestovala, Noční vlci prý v sobotu nastoupí na start v Moskvě, jak plánovali.

Noční vlci Polskem projet nesmějí
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Vlajka motorkářského gangu Noční vlci

Noční vlci chtějí uspořádat jízdu z Moskvy přes Polsko, Slovensko, Česko a Rakousko do Berlína a připomenout tak vítězství sovětských vojsk nad nacistickým Německem před 70 lety.

"Důvodem k přijetí tohoto rozhodnutí (o zákazu) byl nedostatek nezbytných a podrobných informací týkajících se časového plánu pobytu skupiny v Polsku, přesné trasy průjezdu a noclehů členů klubu," uvedl podle agentury PAP mluvčí polského ministerstva Marcin Wojciechowski. Bez těchto informací nešlo podle něj zajistit bezpečnost průjezdu.

Ruská strana navíc poskytla informaci o záměru motorkářů přejet přes Polsko méně než týden před plánovaným začátkem cesty, což je příliš pozdě, dodal polský mluvčí.

Rusko považuje polské zdůvodnění za lež

Proti zákazu dnes protestovalo Rusko. V tvrdě formulovaném prohlášení ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že polské zdůvodnění je "očividná lež", protože veškeré podklady prý Varšava obdržela včas. Moskva je stanoviskem polských orgánů rozhořčena, uvádí se v nótě.

Zákaz má podle Ruska politické pozadí a je prý příznačné, že Polsko je jedinou zemí na plánované trase, která se tak rozhodla. České ministerstvo zahraničí přitom dnes zaujalo zhruba stejné stanovisko, jako Varšava.

"Vyjadřujeme rozhodný protest proti rozhodnutí polských úřadů, u nichž ty nejušlechtilejší cíle vyvolávají absolutně nemístnou reakci," praví se v ruském prohlášení.

Šéfa Nočních vlků polská reakce nepřekvapila

Šéf ruských motorkářů Alexandr Zaldostanov řečený Chirurg v Moskvě novinářům řekl, že polským rozhodnutím není překvapen. Klub prý své příští kroky oznámí v sobotu. Zaldostanovův zástupce Felix Čerňachovskij nicméně už v pátek prohlásil, že motorkáři vyjedou, jak plánovali. Podle ruského rozhlasu ovšem neřekl, jakou cestou se do Berlína vydají.

Polsku se mohou ruští bikeři vyhnout jen těžko. Jediná alternativní pozemní trasa do Česka a na Slovensko, kde měla být po Polsku jejich další zastávka, vede přes západní Ukrajinu. Tam ale kvůli krizi v Donbasu panuje silně protiruská nálada.

Slovensko proti Nočním vlkům nic nemá

Slovensko v reakci na rozhodnutí Polska zopakovalo svůj dřívější postoj, že proti ruským motorkářům by zakročilo až v případě, že by porušili slovenské zákony. "Pokud členové této skupiny mají víza, dodržují zákony a nejsou na sankčním seznamu, mohou se po našem území svobodně pohybovat," uvedlo slovenské ministerstvo zahraničí.

Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák dříve v tomto týdnu řekl, že je nutné respektovat pravidla volného pohybu osob v schengenském prostoru, jehož součástí je Slovensko, jakož i práva na vyjádření svého názoru. Ke vstupu na Slovensko motorkářům postačují víza, které jim podle Lajčáka udělilo Německo.

Start se má zpozdit o osm hodin

Německé ministerstvo zahraničí dnes v reakci na plánovanou jízdu Nočních vlků oznámilo, že si přeje důstojně připomenout 70. výročí konce druhé světové války. "Jasně odsuzujeme jakékoli využívání nezměrného utrpení obětí nacistického režimu a bojovníků proti němu," uvedl úřad. Jízda Nočních vlků je podle něj soukromá iniciativa, která nijak neprospívá posílení německo-ruských vztahů.

Odjezd Nočních vlků z Moskvy byl podle agentury RIA Novosti přeložen z šesté hodiny ranní místního času (05:00 SELČ) na druhou hodinu odpolední. Před startem prý motorkáři uspořádají tiskovou konferenci.

Pokud by se ruští motorkáři navzdory zákazu pokusili dostat se přes polskou hranici na základě víz jiné schengenské země, podle mluvčí polské pohraniční policie se jim to nepovede. "Jestliže se ti lidé bez ohledu na zákaz vjezdu na polské území objeví na hranici, nebudou vpuštěni," řekla tiskové agentuře PAP mluvčí Agnieszka Goliasová.

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agenti, hlásím zmizení tweetu. BIS komentovala útok ve Francii a teď je lidem pro srandu

18:45 Agenti, hlásím zmizení tweetu. BIS komentovala útok ve Francii a teď je lidem pro srandu

BIS opět budí pozornost veřejnosti. Jen pár dní poté, co světlo světa spatřila veřejná část zprávy B…