Nord Stream: Plyn jede na 40 procent

21.07.2022 13:22

Po plánované každoroční odstávce stouply ve čtvrtek dopoledne dodávky ruského plynu přes Nord Stream 1 na 40 procent. V Německu a dalších státech přitom panovaly obavy, že se po odstávce plynové kohoutky Gazpromu již nemusí otočit. Plynovodem tak proudí stejné množství plynu jako před odstávkou, protože podle Gazpromu od června stále přetrvávají technické problémy.

Nord Stream: Plyn jede na 40 procent
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventil, ilustrační foto

Podle šéfa německého regulátora síťových služeb Bundesnetzagentur Klause Müllera není návrat na výši dodávek jako před odstávkou žádným signálem zmírnění napětí. Nejistota podle něj nadále trvá, plynovod navíc od června dodává jen polovinu nasmlouvaného plynu, což Gazprom zdůvodňuje technickými problémy.

Partnerská německá společnost Siemens Energy totiž poslala do Kanady na opravdu turbínu, která ale vlivem západních sankcí nemohla odcestovat zpět do Ruska. Po tlaku Německa udělila Kanada výjimku ze sankcí tak, aby se mohlo zařízení vrátit do Evropy.

Podle německé vlády ale červnové snížení na 40 procent objemu dodávek s turbínou nesouvisí a jde o snahu vyvolat paniku na energetickém trhu. Ruský prezident Vladimir Putin v úterý podle informací prohlásil, že Gazprom je připraven dostát svým závazkům, ale vlivem pomalé údržby a dalších technických problémů by se dodávky mohly ještě snížit.

Cena plynu se podle informací ČTK aktuálně pohybuje ve výši 150 eur (3700 Kč) za megawatthodinu, přičemž loni touto dobou se plyn obchodoval za 21 eur/MWh. Ceny plynu se začaly zvedat ke konci roku spolu s cenami elektřiny, podle analytiků kvůli energetické politice Evropské unie, která tlačí na rychlý odklon od fosilních paliv. Únorová invaze ruských vojsk na Ukrajinu energetickou krizi ještě posílila.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

migranti

Dobrý den, prohlášení Nerudové o migrantech jsem taky nepobral. Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

11:08 Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

„To, co mně na tom vadí nejvíc, je to, že tady někdo do tebe něco hustí na plný kule a snaží se tě p…