Nová Putinova expanze, píše západní agentura. Úplně mimo Ukrajinu

28.01.2023 11:29 | Ze sítí

Prezident Ruské federace Vladimir Putin naznačil, že se chce zabývat ruskými nároky na část mořského dna Severního ledového oceánu. Chce tak rozšířit hranice ruského kontinentálního šelfu. Tyto snahy znepokojují jak ruské sousedy, tak státy NATO, které v Arktidě poslední dobou uskutečňují vojenská cvičení větší měrou než dosud.

Nová Putinova expanze, píše západní agentura. Úplně mimo Ukrajinu
Foto: Archiv
Popisek: Ropný vrt

Prezident Vladimir Putin v pátek jednal s nejvyššími bezpečnostními činiteli o stavu snah Ruska legálně rozšířit vnější hranice svého kontinentálního šelfu v Severním ledovém oceánu.

Napsala to agentura Reuters v článku „Putin diskutuje o ruském nároku na obrovský kus mořského dna Severního ledového oceánu“. Rusko podle Reuters již dříve podalo do OSN žádost o předefinování svého kontinentálního šelfu. Důvodem mají být obrovské zásoby nerostných surovin, které oceán ukrývá, především zásoby ropy a plynu.

To se ale nelíbí Kanadě a Dánsku, tyto státy mají v oblasti také svoje zájmy, nehodlají se jich jen tak vzdát a ambicemi, které zazněly z Putinových úst, jsou znepokojeny. Jejich znepokojení je o to větší, že loni v únoru vyslalo Rusko na Ukrajinu desítky tisíc vojáků v rámci své invaze.

Je namístě dodat, že i členské státy NATO v posledních letech zintenzivnily arktická vojenská cvičení, protože Rusko rozšířilo a obnovilo svou vojenskou infrastrukturu v regionu.

Zdroj: www.geografie.upol.cz

O co vlastně jde, pokud mluvíme o tzv. kontinentálním šelfu?

Kontinentální šelf je podle mezinárodního práva definován jako oblast typicky mělké vody hraničící s břehem země, která je považována za rozšíření jejího území, což zemi umožňuje využívat její přírodní zdroje.

„Máme dnes několik důležitých otázek, kolegové, týkajících se jak domácí agendy, tak otázky vnější hranice ruského kontinentálního šelfu v Severním ledovém oceánu. Pusťme se do práce,“ citoval podle Reuters Putinova slova oficiální web Kremlu.

Další podrobnosti o schůzce nebyly zveřejněny. Jisté ale je, že jednání se zúčastnili vysoce postavení představitelé Putinova režimu, včetně ministra obrany Sergeje Šojgu a šéfa zahraniční rozvědky Sergeje Naryškina.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: MaA

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

22:40 Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

Náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka poslance upozornil na nebezpečí konfliktu Ruska se …