Nová postava kauzy Rath? Exposlanec, za kterým měl jet hejtman s krabicí

2. 6. 2012 7:05

V kauze Davida Ratha měl Michal Pohanka původně pouze postavení „čekajícího pacienta“. V osudné pondělí večer se měl sejít s Davidem Rathem v jeho domě v Hostivici, aby mu středočeský hejtman změřil tlak. Nakonec však ošetřujícímu lékaři, který nesl krabici s penězi, zkřížila cestu zásahová jednotka a místo za pacientem putoval na výslech a posléze do vazby. Nyní to však vypadá, že byl do „průšvihu“ namočen více, než jen jako náhodný svědek.

Nová postava kauzy Rath? Exposlanec, za kterým měl jet hejtman s krabicí
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath
reklama

Podle MF DNES se nyní ukazuje, že Pohanka měl možná s Rathem a jeho spolupachateli společný byznys. Jeho jméno se prý objevuje i ve vyšetřovacím spise. Především v souvislosti se zakázkami na dodávky techniky do kladenské nemocnice.

V této souvislosti již čelí obvinění z korupce náměstek ( a partner) ředitelky kladenské nemocnice Petr Kott a zástupce firmy Puro- Klima Martin Jireš. Ten měl Kottovi předat čtyřmilionový úplatek. V souvislosti se zakázkami na vybavení nemocnice však policie prověřuje i další firmy.

Vodítkem jí jsou i odposlechy, na kterých se náměstek Kott o některých dodavatelích vyjadřoval slovy „to jsou firmy od Pohanky“. S ředitelkou Pancovou se prý o někdejším sněmovním „přeběhlíkovi“ v této souvislosti bavil opakovaně.

Firmy od Pohanky

Pohanka tvrdí, že Kotta ani Pancovou nezná a s Rathem se v posledních letech stýkal jenom jako se svým lékařem. „On je skvělý internista a moc mi pomohl,“ řekl Pohanka MF DNES. Jakékoliv jiné účely svých vztahů s hejtmanem však popírá. „Občas jsme si něco řekli, občas chtěl znát můj názor. Ale rozhodně jsme se nebavili o žádných zakázkách,“ ujišťuje.

Michal Pohanka byl v minulosti blízkým spolupracovníkem Davida Ratha. Působil například jako jeho náměstek na ministerstvu zdravotnictví. MF DNES poznamenává, že v této době měl pověst člověka, který se mezi zdravotníky pohybuje velmi obratně a dovede leccos zařídit. Proto se také jeho jméno objevilo už v řadě kauz, spojených se zdravotnickým byznysem. Nic nelegálního mu však nikdy nebylo prokázáno.

S Rathem se rozešel, když v lednu 2007 coby „přeběhlík“ podpořil vládu Mirka Topolánka. Od té doby na něj Rath na veřejnosti často verbálně útočil.  


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zrovna chtěli loď na 500 migrantů! Itálie šlápla na neziskovku: Počítače, telefony, zabaveno

16:04 Zrovna chtěli loď na 500 migrantů! Itálie šlápla na neziskovku: Počítače, telefony, zabaveno

Do čela Itálie se nedávno vrátil bývalý prezident Evropské banky Mario Draghi. Netrvalo dlouho a už …