Nová ruská vláda: Tenhle zůstal, tenhle šel pryč, ten to schytal za doping. Nové informace

22. 1. 2020 14:25

V úterý představil nový ruský premiér Michail Mišustin sestavu svého kabinetu. Své posty si udrželi klíčoví ministři silových resortů – Sergej Lavrov na zahraničí a Sergej Šojgu na obraně. K zásadním změnám má naopak dojít ve vládním ekonomickém týmu.

Nová ruská vláda:  Tenhle zůstal, tenhle šel pryč, ten to schytal za doping. Nové informace
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin při projevu o stavu země
reklama

Vláda má celkem devět místopředsedů a 21 ministrů. Svůj post si udržel i Alexander Novak, vlivný ministr energetiky, tvůrce ruských plynových dohod. A rovněž ministr financí Anton Siluanov, který ale ztratil pozici místopředsedy vlády.

Anketa

Měl by být člen Rady ČT Zdeněk Šarapatka odvolán Poslaneckou sněmovnou?

98%
2%
hlasovalo: 20001 lidí

Hlavní slovo v ekonomice má podle listu Wall Street Journal nově mít Andrej Belousov, který se stal prvním místopředsedou vlády. Belousov, od roku 2013 Putinův poradce, je znám jako propagátor vyšších veřejných výdajů a větší role státu v ekonomice. V pozici prvního vicepremiéra bude mít nejspíš pod palcem veškeré rozhodování o ekonomice.

Zejména když například ministerstvo ekonomického rozvoje bylo obsazeno nováčkem, Maximem Rešetnikovem, který doposud působil mimo Moskvu. Právě o čtyřicetiletém Rešetnikovi se spekuluje, že by mohl být vycházející hvězdou ruské politiky.

Belousov tak bude tvořit zajímavý tandem s premiérem Mišustinem, který je naopak znám jako expert na příjmovou stránku rozpočtu. Jako ředitel ruského federálního daňového úřadu od roku 2010 dokázal výrazně zvýšit úspěšnost výběru daní.

Fotogalerie: - Ruská štreka legionářů

Na čestném pohřebišti československých legionářů n...
Vojáčci v Penze, kde byli legionáři nuceni bolševi...
Banka v Kazani, odkud byla odvezena velká část rus...
V Jekatěrinburgu byli legionáři jako doma
Carskou rodinu ale zachránit nemohli, o čemž se pí...
Mrakodrap v Jekatěrinburgu

Obojí odpovídá vizi, kterou v posledních dnech opakovaně vyhlašuje prezident Putin: „Nejdůležitější je zajistit růst sociálního zabezpečení pro naše občany, posílit naši státnost a rovněž naši pozici ve světě,“ sdělil prezident Putin novým ministrům.

Úkolem vlády bude také provedení ústavních reforem, o kterých hovořil prezident Putin ve svém projevu k parlamentu v minulém týdnu.

V oblasti zahraniční a obranné politiky se žádné změny neočekávají, funkce si podrželi klíčoví ministři Lavrov i Šojgu a ze slov prezidenta Putina ani premiéra Mišustina nevyplynulo, že by se něco mělo měnit.

Světová média citují postřeh Abbase Galjamova, bývalého tiskového tajemníka ruské vlády, že v personálních otázkách šlo Vladimiru Putinovi zejména o odstranění tří extrémně nepopulárních členů vlády. Ministra školství, ministra kultury a náměstka předsedy vlády odpovědného za sport – jemu je totiž přičítána vina za dopingové skandály, které diskreditují Rusko na mezinárodním sportovním fóru.

„Dříve si Kreml jmenoval, koho chtěl, a o názor lidí se nestaral. Teď se uvažování změnilo a úřady nechtějí společnost dráždit,“ povšiml si Galjamov. Jak ale dodal, ohledně základního směru ruské politiky zjevně k žádným změnám nedochází.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle se chvilkařům líbit nebude. Šéf týdeníku je protáhl bahnem. Název nesedí, netransparentní úvazky...

17:38 Tohle se chvilkařům líbit nebude. Šéf týdeníku je protáhl bahnem. Název nesedí, netransparentní úvazky...

Dělá spolek Milion chvilek pro demokracii chybu, když vyráží do ulic kvůli Stanislavu Křečkovi? Publ…