Nová strana zaštítěná výraznými tvářemi Milionu chvilek by zamíchala kartami, odhadl Pehe

20.06.2020 10:55

Politolog Jiří Pehe glosuje aktuální pozici spolku Milion chvilek, který je podle něj na rozcestí. V komentáři pro Novinky.cz píše, že tato iniciativa dospěla k bodu, kdy se bude muset rozhodnout, zda chce dál hrát jen roli hlasitě štěkajícího, ale nepříliš účinného hlídacího psa demokracie, nebo se přetavit v politickou stranu.

Nová strana zaštítěná výraznými tvářemi Milionu chvilek by zamíchala kartami, odhadl Pehe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe
reklama

Anketa

Co se Vám nejvíce líbí na Andreji Babišovi?

hlasovalo: 6256 lidí
Pehe míní, že právě koronakrize způsobuje, že občanská podpora, kterou Milion chvilek získal, pomalu uvadá. „Navíc, i kdyby se na náměstích českých měst na podzim, kdy se začnou projevovat dopady ekonomické krize, vrátily statisícové davy, podaří se „chvilkařům“ opravdu změnit českou politiku a zabránit dalšímu pošlapávání některých demokratických principů a právního státu u nás?“ klade si Pehe otázku.

Nebylo by podle něj od věci, kdyby předáci spolku vytvořili nebo zaštítili novou politickou stranu: „Kdyby taková strana získala podporu jakkoliv přesahující pětiprocentní hranici, což je velmi reálné, výrazně by zamíchala kartami na české politické scéně,“ je přesvědčen politolog.

Věří, že nemalá část společnosti by v současné situaci, kdy v čele státu stojí trestně stíhaný premiér, vyšetřovaný Evropskou unií kvůli střetu zájmů, by jistě podpořila stranu vyrostlou z občanského kvasu, která by si stanovila jen několik obecných cílů, souznějících se současnou kampaní provozovanou spolkem Milion chvilek.

„Babišovi by už jen oznámení záměru takový subjekt vytvořit nahnalo více strachu než jakékoliv další statisícové demonstrace. Lze předpovědět, že pokud by taková strana, zaštítěná některými výraznými tvářemi Milionu chvilek pro demokracii vznikla, výrazně zamíchá kartami na české politické scéně,“ shrnuje závěrem Pehe, podle nějž by něco takového nemohly ignorovat ani ostatní politické strany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jandovo tablo dezinformátorů a prúšvih Newsroomu ČT. Porušení zákona, rozhodla „velká rada“

10:46 Jandovo tablo dezinformátorů a prúšvih Newsroomu ČT. Porušení zákona, rozhodla „velká rada“

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyčinila pořadu Newsroom ČT24. Kvůli zpěvákovi Janku Ledeck…