Nová vláda bude ve středu

23.01.2014 20:46

Prezident Miloš Zeman jmenuje ministry nové koaliční vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ve středu 29. ledna. Od loňských voleb do vzniku vlády tak uplynou zhruba tři měsíce, což je v historii ČR rekordně dlouhá doba. Zeman se dnes sešel s dalšími kandidáty na ministry, podle nichž panovala mezi nimi a prezidentem v řadě témat shoda. Po dnešku už bude mít Zeman za sebou setkání téměř se všemi budoucími členy Sobotkovy vlády.

Nová vláda bude ve středu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Novou vládu by měla ČR mít 95 dní od sněmovních voleb z loňského října. Rekordně dlouhá byla i doba do jmenování Sobotky premiérem, která činila 83 dní. Jmenováním nové vlády skončí stav, kdy měla ČR dva premiéry. Nyní zemi spravuje vláda Jiřího Rusnoka, kterou Zeman jmenoval loni v červenci po pádu skandály zmítaného kabinetu Petra Nečase (ODS). Sněmovna ale v srpnu Rusnokově vládě odepřela vyslovení důvěry.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

V sedmnáctičlenném Sobotkově kabinetu obsadí osm křesel ČSSD, šest hnutí ANO a tři lidovci. Zeman se zatím, navzdory svým předchozím výrokům o nedostatcích některých Sobotkových ministrů, nepostavil proti jmenování nové vlády v navrženém složení. Již ve středu se sešel s prvními sedmi kandidáty, mezi nimiž byl i možný ministr obrany Martin Stropnický (ANO) či uchazeč o post ministra vnitra Milan Chovanec (ČSSD), které prezident kritizoval. Přesto s jejich jmenováním souhlasil.

Při dnešních setkáních s dalšími sedmi adepty na místa v kabinetu se možní budoucí ministři a ministryně se Zemanem na řadě věcí shodli. Například uchazeč o post ministra průmyslu Jan Mládek (ČSSD) po schůzce řekl, že stejně jako Zeman za určitých podmínek podporuje prolomení těžebních limitů či dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Možný ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) se prý zase se Zemanem shodl v otázkách státních maturit či mistrovských zkoušek.

Zeman se setká ještě s Dienstbierem a Zaorálkem

Kandidátka na ministryni pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) řekla po schůzce novinářům, že většinu času se Zemanem věnovali čerpání evropských fondů. O fondech EU s prezidentem hovořil i budoucí ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Zaměřit se chce na problémy s čerpáním z operačního fondu Životní prostředí. S kandidátem na ministra kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) Zeman mluvil mimo jiné o ochraně památek. Stejně jako ostatní nominanti ani kandidátka na ministryni spravedlnosti Helena Válková (ANO) při setkání na Hradě nenarazila na téměř žádný bod, na němž by se se Zemanem neshodli. Dnešní sérii setkání na Hradě uzavřela kandidátka na ministryni práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová.

Příští týden v úterý, tedy den před jmenováním vlády, bude prezident hovořit ještě s adeptem na ministra zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a s Jiřím Dienstbierem (ČSSD), který má být ministrem pro Legislativní radu vlády, lidská práva a rovné příležitosti. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvojjazyčné politické školení po osmdesáti letech. Martin Koller primátoru Hřibovi poradil, co má s celou „havlérkou“ spáchat nyní.

20:46 Dvojjazyčné politické školení po osmdesáti letech. Martin Koller primátoru Hřibovi poradil, co má s celou „havlérkou“ spáchat nyní.

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Martin Koller utrpěl v minulém týdnu opravdu nevšední zážitek- dvojj…