Nové vyhlášení nouzového stavu? Je zde možnost. Hejtmané vyzývají vládu

12.02.2021 15:25

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pátek uvedl, že pokud by hejtmani požádali o nové vyhlášení nouzového stavu, vláda by jim zřejmě vyhověla. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) hlasem hejtmanů oznámil, že tak učiní, jelikož cítí, že je to jejich povinností, informuje server iROZHLAS.cz.

Nové vyhlášení nouzového stavu? Je zde možnost. Hejtmané vyzývají vládu
Foto: archiv politika
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO)

„Hejtmani mají právo podle krizového zákona požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu a vláda na to musí reagovat. Pokud to udělají, tak by vláda vyhověla,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček v rozhovoru pro Radiožurnál.

Hejtmani mohou pro kraj vyhlásit stav nebezpečí, který umožňuje udržet alespoň část opatření. Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) ale nesupluje nouzový stav.

„Samozřejmě jsme připraveni, že v okamžiku, kdy bude nezbytně nutné řídit a koordinovat všechny tyto organizace, tak budeme muset vyhlásit stav nebezpečí,“ řekl Českému rozhlasu hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Anketa

Chcete, aby vláda Andreje Babiše dovládla do voleb?

84%
9%
hlasovalo: 25334 lidí
„Dikce zákona je jasná: Pokud nebezpečí je většího než menšího rozsahu, tak naší povinností je požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu,“ dodal.

  • Celý text ZDE

Pokud nouzový stav v neděli skončí, znamená to, že se otevřou obchody a služby, pravděpodobně i galerie, muzea, wellness centra, fitness centra, sportoviště a tak dále. Zbytek opatření s nějakými komplikacemi by podle Hamáčka bylo možné udržet i nadále. 

Vondrák řekl, že očkování a další věci běží, takže kraj v daný okamžik v podstatě nemá co řešit. „My nemůžeme rozhodovat o uzavírání obchodů a služeb, to není v kompetenci kraje ani ve stavu nebezpečí,“ řekl hejtman.

Protiepidemická opatření by musela vyhlašovat krajská hygienická stanice. Nouzový stav, jenž v České republice platí od října, skončí v neděli, jeho prodloužení Sněmovna neschválila.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic neplatit, všechno si nahrávat. Už prý přetekla mez. Až vás přijdou lustrovat hygienici...

21:32 Nic neplatit, všechno si nahrávat. Už prý přetekla mez. Až vás přijdou lustrovat hygienici...

Výkon státní správy nemá být o zastrašování. „Způsob nařízení plošných kontrol s doporučením vůči po…