Novela zákona o podpoře sportu vymezuje, co bude stát podporovat

14.04.2015 9:48

Novela zákona o podpoře sportu z dílny ministerstva školství mimo jiné specifikuje oblasti, kam mohou putovat státní prostředky. Podle návrhu, který by ve středu měla projednávat vláda, by neinvestiční dotace měly být určeny na sportovně talentovanou mládež, zdravotně postižené sportovce, na údržbu a provoz sportovních zařízení pro sport, sportovní reprezentaci včetně podpory olympioniků a na pořádání významných sportovních akcí. Návrh novely nadále ostře kritizuje expert hnutí ANO na oblast sportu, poslanec Jiří Holeček.

Novela zákona o podpoře sportu vymezuje, co bude stát podporovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlasování o rozpočtu na rok 2015
Vedle vymezení oblastí pro podporu sportu, které přibližně odpovídají aktuálním dotačním programům ministerstva, je v novele na rozdíl od současného stavu výslovně uvedeno, že má ministerstvo pravomoc využití státních prostředků kontrolovat. 
   
Novela také upravuje podmínky pro pořádání velkých sportovních akcí v Česku. Organizátoři, kteří budou pro kandidaturu požadovat vládní záruky, by podle ní museli předkládat kabinetu studii proveditelnosti. Ta by měla přiblížit finanční, materiální, personální a právní zajištění akce. Vládní garance je pro některé mezinárodní federace významným kladným bodem při hodnocení kandidátských projektů. Pro pořádání letošních šampionátů ji získaly například fotbalový a atletický svaz. 
   
Ministerstvo školství v návaznosti na tuto novelu počítá se zpracováním státní koncepce sportu. Na té už úřad pracuje. Vlastní plány rozvoje sportu by podle novely musely následně zpracovat také kraje a obce s rozšířenou působností. Tyto materiály by měly například popisovat základní potřeby územních celků v této sféře, priority pro projekty zaměřené na podporu sportu pro všechny nebo oblasti podporované z krajských, či obecních rozpočtů. 
   
Návrh ministerstva školství vedeného sociálnědemokratickým ministrem Marcelem Chládkem (ČSSD) čelí ostré kritice z řad koaličního hnutí ANO. Ministerstvo financí vedené lídrem ANO Andrejem Babišem v připomínkovém řízení uvedlo, že s návrhem v této podobě zásadně nesouhlasí. Vadí mu především, že na rozdíl od původního plánu nebyl předložen nový zákon, ale jen novela. Ministerstvo školství se hájí, že forma novely byla zvolena v zájmu urychlení legislativního procesu. Je natolik rozsáhlá, že prakticky jde o nový zákon. 
   
Za naprosto nepřijatelný návrh, který je potřeba přepracovat, označil tento materiál v únorovém rozhovoru s ČTK garant oblasti sportu hnutí ANO Jiří Holeček. Podle jeho aktuálního vyjádření, které ČTK poskytla tisková mluvčí hnutí Lucie Kubovičová, se jeho postoj nezměnil. "Novela nenaplňuje základní sliby koaliční smlouvy a programového prohlášení vlády, zejména v oblasti sportu dětí a mládeže. Nevytváří také podmínky pro trenéry a sportovní instruktory mládeže," uvedl Holeček. 
   
Zásadně nesouhlasí s tím, že před zákonem nebyla předložena a vládou schválena koncepce státní politiky sportu. Ministerstvo už dříve uvedlo, že Holečkovy výhrady odmítá. Koncepce podle něj musí navazovat až na zákon, protože z něj musí vycházet. Tato posloupnost je logická také podle Českého olympijského výboru, který podobně jako Česká unie sportu návrh novely hodnotí pozitivně jako krok dobrým směrem. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ste, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Další rozbuška kolem Českého rozhlasu. O práci přišel známý hudební kritik. Hřebejk a další už vidí rudě

14:05 Další rozbuška kolem Českého rozhlasu. O práci přišel známý hudební kritik. Hřebejk a další už vidí rudě

Uskupení Milion chvilek pro demokracii se smutkem oznámilo, že Český rozhlas ukončil spolupráci s je…