Novinář Hvížďala: Pražská kavárna? To jsou ti lidé, kteří se vzpouzejí komerčnímu násilí

17.08.2018 20:36

O pražské kavárně se na pro Český rozhlas Plus rozepsal novinář a esejista Karel Hvížďala.

Novinář Hvížďala: Pražská kavárna? To jsou ti lidé, kteří se vzpouzejí komerčnímu násilí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala
reklama

"Frekvence slovního spojení 'pražská kavárna= v posledních dnech stoupá a neslýcháme ho jen z Hradu, ale o definici se pokusil i Jan Zahradil. A dokonce jeden z kandidátů na primátora Petr Stuchlík jde do politiky s tím, že by chtěl být 'mostem mezi ANO a kavárnou'," podotkl Hvížďala a věnoval se tomu, jak europoslanec Jan Zahradil (ODS) spojení pražská kavárna vnímá. 

Podle Zahradila je totiž pražská kavárna mentální stav, jehož jedním z atributů je sounáležitost s menšinou, která je údajně tou lepší, evropsky myslící částí naší společnosti a tedy má setrvalý pocit morální nadřazenosti nad zbývající většinou, která se ještě nevyhrabala z postkomunismu, provincialismu, nacionalismu, čecháčkovství.

"Kdybychom separovali z úryvku hanlivý podtón o elitě a nadřazenosti, který - zní-li z úst muže, který se nechal zvolit mezi bruselskou elitu, kde většinu času pobývá - zní poněkud šaškovsky, lze jeho definici jako jednu z mnoha přijmout," podotkl Hvížďala. 
 
Původní text ZDE.

"Označení 'pražská kavárna' potkalo evidentně opačný osud než slovo intelektuálové, které se poprvé objevilo v době Dreyfusovy aféry, v níž byl v roce 1894 falešně obviněn pro špionáž důstojník s tímto jménem. Nejprve protestoval proti rozsudku v novinách Émile Zola a poté pánové Anatole France, Marcel Proust, André Gide, Claude Monet a Jules Renard: sepsali protestní petici, v níž žádali obnovení procesu. Díky tomu byl v roce 1898 Dreyfus omilostněn. Jeden francouzský konzervativec tehdy poprvé použil pro zmíněné tvůrce slovo intelektuálové v hanlivém, kontextu," vzpomínal Hvížďala s tím, že nakonec si filozof William James toto slovo osvojil. 
 
"My intelektuálové v Americe musíme všichni pracovat na tom, abychom si udrželi právo na individualismus a svobodu," prohlásil tehdy.  
 
"Tato věta platí i dnes. Termín 'pražská kavárna' je jen krycí označení pro ty, co si chtějí svou osobitost ponechat a vzpouzejí se komodizaci a komerčnímu násilí, které nám slibuje pouze to, že se nám bude dobře nakupovat," uzavřel.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora pro Jakuba Železného z Reflexu: Prezident Svoboda skutečně zradil národ

18:46 Podpora pro Jakuba Železného z Reflexu: Prezident Svoboda skutečně zradil národ

Komentátor Viliam Buchert píše na serveru Reflex.cz, že moderátor České televize Jakub Železný píchl…