Novinář Klimeš pálí do vlastních řad: Pochopte to už konečně. Voliči prohlédli prázdnotu současných stran a házeli to natruc

22.10.2017 12:26

Novinář a pedagog David Klimeš se na blogu Aktuálně.cz rozepsal o sněmovních volbách. Vyčinil všem politikům, komentátorům a chytrolínům, kteří kupříkladu na sociálních sítích říkají, že za výsledky voleb mohou hloupí voliči.

Novinář Klimeš pálí do vlastních řad: Pochopte to už konečně. Voliči prohlédli prázdnotu současných stran a házeli to natruc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto
reklama

„Už to začalo. Za zmatek, který zavládne s devíti stranami ve sněmovně, podle mnohých komentářů mezi poraženými politiky i na sociálních sítích mohou hloupí či neinformovaní voliči. Ale tak to není. Pochopme už konečně motivaci voličů, kteří prohlédli tu prázdnotu současných stran a na truc to hodili právě hnutí ANO Andreje Babiše či některé z úspěšných protestních, či dokonce extrémních stran,“ napsal David Klimeš.   

Zásadní chybou podle něj bylo, že demokratické strany nedokázaly předvést nic jiného než větu ve stylu: Nechceme Babiše. Přitom třeba ČSSD mohla Babišovi zatopit. Jenže to by musela volebního lídra vyměnit dřív. Mohl by jím klidně být Zaorálek, ale ten by musel nastolit jasně levicová témata. Mohl začít útočit na svou vlastní vládu a požadovat, aby schválila zákon o sociálním bydlení a aby si posvítila na exekuce, které dusí mnoho občanů. Jenže ČSSD téma exekucí nezvedla. Zvedl ho naopak Tomio Okamura a také s ním zabodoval.

Celý článek naleznete zde.

Stejně kritický byl Klimeš i k pravici . „Za uši“ od něj dostal především předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Vyprázdněnost pravicové politiky asi nejvíce zosobňuje Kalousek. Dělal vše možné, aby jako předseda strany zaujal: halil se do tibetské vlajky, jako někdejší volitel euroskeptika Václava Klause na Hrad přísahal na euro a nakonec chtěl poněkud nepochopitelně ve sněmovních volbách zastavit Miloše Zemana. Bez překvapení více než pět procent voličů to nezajímalo,“ hrnul. 

Klimeš ale nešetřil ani ODS. V Praze sice zabodoval Václav Klaus, ale podle autora tento politik ve skutečnosti mnohem víc potenciálních voličů ODS odradil. Kdyby politici těchto stran vzali rozum do hrsti a spolupracovali. Mohli začít pár měsíců před volbami tím, že by každý měsíc řekli, co chtějí v každém resortu. Média by o tom informovala, pravici by bylo vidět a nemusela skončit tak špatně, jak podle Klimeše skončila.  

Nakonec se autor vyjádřil také k lidovcům a hnutí STAN. Kdyby spolu tato dvě uskupení spolupracovala, mohla být silnější. Do štítu si mohli vetknout rodinu a jasně říct, co by pro ni udělali. Jenže ani tohle se nestalo.

A tak české politice dominuje Andrej Babiš, který dokázal voliče zaujmout. Přitáhl pozornost levicových voličů, pravicových voličů i středových voličů. Ti vědí, že Babiš není svatý, ale podle Klimeše ho prostě volí jako menší zlo, k němuž nevidí alternativu.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Venčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“

4:38 Venčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“

Na ParlamentníListy.cz se obrátil padesátiletý obyvatel pražských Nuslí. Navázal na sérii několika č…