Novinář Moláček: Co si Foldyna vezme před kameru příště, aby Hamáček pochopil, co je zač? Pár svých ruských kamarádů?

11.05.2018 14:56

ODS a ČSSD zaspaly v klasickém politickém vidění světa. Stranické dělení na pravici a levici ztrácí smysl ve společnosti, která je rozdělená, míní novinář Jan Moláček. Ten se proto ve svém pátečním komentáři pro Aktuálně.cz rozepsal o tom, že předsedové obou těchto kdysi dominantních politických stran v Česku musejí nyní vyřešit stejný problém. „Nenechme se mýlit tím, že má dvě jména – v ODS se jmenuje Václav Klaus mladší a v ČSSD Jaroslav Foldyna,“ říká komentátor.

Novinář Moláček: Co si Foldyna vezme před kameru příště, aby Hamáček pochopil, co je zač? Pár svých ruských kamarádů?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus ml.

V obou partajích se podle Moláčka děje totéž – silnou mocenskou pozici získali straníci, kteří stojí v klíčové otázce v nesmiřitelné opozici k oficiální stranické linii. Jaroslav Foldyna zastává v ČSSD post místopředsedy. Václav Klaus ml. je sice „jen“ řadovým poslancem a předsedou výboru, ale jeho vliv tuto pozici dalece přesahuje.

I když oba straničtí šéfové tento problém dosud odbývali obvyklými frázemi, že je dobře, že jsou ve straně zastoupeny různé názorové proudy a můžou zaujmout širší spektrum voličů, tak to podle novináře stejně brzy přestane stačit. „Petr Fiala a Jan Hamáček to dobře vědí. Blíží se střet a obě jeho strany v obou partajích jen čekají na nejvýhodnější moment k útoku,“ je přesvědčen Moláček.

Předstírání, že jde o zdravou názorovou rozkročenost, tak podle komentátora působí čím dál křečovitěji už teď. „Když už si váš ‚názorový odpůrce‘ pro polemiku s vámi nasadí boxerskou bandáž a názory vám sděluje zpocený v bojovém postoji, tak už vám smířlivá gesta moc nepomohou. Co si Jaroslav Foldyna bude muset vzít před kameru příště, aby to Jan Hamáček pochopil? Pár svých ruských kamarádů jako stafáž?“ uvedl.

A podobně to Moláček vnímá i u ODS. „Václav Klaus se do ringu stylizuje jen bojovností svých vyjádření, ale rád využije každou příležitost, aby dal vedení strany najevo, že se loajalitou svazovat nenechá. Počínaje okázalým neslavením druhého místa v parlamentních volbách přes demonstrativní podporu konspirátorů z Okamurovy SPD proti všem ostatním zákonodárcům ODS,“ napsal Moláček.

Co je ale podle novináře zásadní, je to, že Foldyna ani Klaus nevynechají žádnou příležitost okázale demonstrovat, že odmítají proklamovanou orientaci ČSSD i ODS na Západ. „A to není dlouhodobě udržitelné. Proč? Protože jde o novou, ale zásadní a pro příští léta zřejmě bohužel určující linii střetu v české politice,“ je si jistý Moláček, podle nějž jsou pryč blahé doby, kdy jsme členství Česka v západních strukturách brali jako samozřejmost a řešili klasickou politickou agendu.

„Klíčová otázka rozdělující českou společnost je ta, o níž jsme si mysleli, že byla zodpovězená v listopadu 1989: Patříme na Západ?“ řekl s tím, že ODS a ČSSD zaspaly v klasickém politickém vidění světa a někdejším rozdělení politické scény na pravici a levici, které se střídají u moci. „Horší je, že toto stranické dělení ztrácí smysl ve společnosti, která je rozdělená jinudy,“ zdůraznil.

Fialovi v ničem nepomůže, že je Klaus taky pravičák, a Hamáček nemůže čekat podporu od Foldyny, který se označuje za levici, říká komentátor. „Možná se Fiala s Klausem a Hamáček s Foldynou shodnou v názoru na daně, stavbu dálnic a tisíc dalších témat. To je ale dnes úplně jedno. Politickou otázkou dne je orientace země,“ zopakoval komentátor s tím, že v té jsou si mnohem blíž Fiala s Hamáčkem na jedné straně a Klaus s Foldynou na straně druhé.

  • Původní zdroj ZDE

„Fakt, že stranické knížky mají rozdané jinak, komplikuje život – a úspěch u voličů – všem,“ uzavřel s tím, že si stačí číst komentáře potenciálních voličů na internetu – stovky jich opakují v různých variacích stále totéž: „Volil bych ODS, ale s Klausem mladším nikdy“, a „Pane Klausi, rád bych vás volil, ale v ODS fakt ne“.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slonková na tři roky do basy? Žádná dezinformace, ale vážné tvrzení

11:17 Slonková na tři roky do basy? Žádná dezinformace, ale vážné tvrzení

Trestněprávní aspekty počínání redaktorského dua Sabina Slonková a Jiří Kubík byly doposud v českých…