Novinář: Slováci se smířili s tím, že nějací lidé prostě zemřou

29.11.2021 11:10

Komentátor slovenského Denníku N Martin Šimečka se zamyslel nad tím, proč je na tom Slovensko v covidové situaci ještě hůř než Česko. Důvěra ve státní instituce je podle Šimečky ještě menší než v Česku a to už je co říct, upozornil zkušený novinář. To vše podle něj vede k tomu, že část společnosti už rezignovala a počítá s tím, že mnozí Slováci prostě zemřou.

Novinář: Slováci se smířili s tím, že nějací lidé prostě zemřou
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Martin M. Šimečka

Při přepočtu na milion obyvatel na tom Slovensko bylo v jednu chvíli nejhůř na světě. V covidových číslech. V zemi významně rostou počty nově nakažených, lidí končících v nemocnicích i mrtvých. Podle Šimečky za tím stojí několik faktorů.  

Anketa

Těšíte se, až se kabinet Petra Fialy ujme vlády?

5%
91%
hlasovalo: 15042 lidí

„Důvěra ve stát je na Slovensku ještě nižší než v Česku, a to už je co říct. Je to samozřejmě dáno i vládou, která je chaotická a už rok a půl dělá hodně pro to, aby jí lidé nevěřili. Za druhé je tu bohužel velmi bohatá síť konspiračních webů, které u nás působí ve větší míře než v Česku. V podstatě třetina obyvatelstva na těch konspiračních webech a v různých skupinách na sociálních sítích, které to šíří, fičí. Třetím faktorem je, že máme na rozdíl od jiných zemí skutečně problém v opozici, která je poměrně silná,“ uvedl Šimečka pro český Deník N.

Zatímco v Česku se většina politických stran zastoupených ve Sněmovně a v Senátu shodne na tom, že očkování proti nemoci covid-19 představuje cestu z epidemie, slovenská opozice často buď přímo vystupuje proti očkování, nebo kritizuje vládu obecně za všechno, co dělá, čímž zpochybňuje očkování nepřímo. K dovršení všeho zlého doklad o prodělání nemoci, o očkování či negativním testu často nevyžadují ani restaurace, ani jiné podniky, které by je s ohledem na vládní nařízení vyžadovat měly.

Slovenská vláda si je prý navíc vědoma toho, že nemá u obyvatel nejširší podporu a tak sice vyhlásila nouzový stav, ale z něj vyjmenovala celou řadu výjimek.

„Je sice zákaz vycházení po osmé hodině a zákaz překračování okresů, ale upřímně řečeno, ta praxe bude taková, že to policie nemá schopnost kontrolovat a lidé, obávám se, to nebudou dodržovat. Navíc jsou otevřené vlastně všechny fabriky, normálně se pracuje, akorát musíte mít, pokud nejste očkovaní, jednou týdně test. To v podstatě znamená, že se toho moc nezmění,“ upozornil zkušený novinář.

„Já si myslím, že ho udělala, protože viděla, že něco dělat musí. Jenže vztahy uvnitř vládní koalice jsou tak špatné, že některé strany některá opatření vetovaly a vyšel z toho takový kompromis. Vláda řekla, že za dva týdny se uvidí, co dál. Podle mě to stačit nebude. Současný lockdown je určen pro všechny, tedy i pro očkované. Myslím si, že se politici budou snažit nějakým způsobem rozlišit očkované a neočkované, dát očkovaným nějaké výhody, ale ten lockdown může trvat hodně dlouho,“ rozvedl Šimečka svou myšlenku.

Slováci prý už toho všeho začínají mít plné zuby. Očkovaní vyčítají neočkovaným, že přispívají ke zhoršené situace, protože v nemocnicích končí především neočkovaní a umírají především neočkovaní, a neočkovaní zase číslům o úmrtích nevěří. Ve společnosti se projevuje jistá rezignace.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Asi to jezdí na pšouky.“ Arnold měl nehodu. Velký ekolog? Jděte

21:43 „Asi to jezdí na pšouky.“ Arnold měl nehodu. Velký ekolog? Jděte

Bývalý guvernér Kalifornie, herec Arnold Schwarzenegger měl v pátek nehodu v losangeleské čtvrti Bre…