Novinář, který píše o covidu: Tolik hnusných nadávek. Nezvykl jsem si

22.03.2021 8:14

Česká společnost nadále zůstává rozdělená. Své o tom vědí i novináři, kterým denně chodí nenávistné e-maily a čtou si urážky na sociálních sítích. Žurnalisté jsou často poslové špatných zpráv a lidé si na nich často vylévají vztek. V časech koronavirové pandemie už mají špatných zpráv plné zuby a novináři jim pak poslouží jako hromosvod. V minulosti byli poslové špatných zpráv dokonce připravováni o hlavu.

Novinář, který píše o covidu: Tolik hnusných nadávek. Nezvykl jsem si
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto

Nenávist a vztek se společností dokáže šířit jako stepní požár.

Anketa

Byl by Ivan Bartoš dobrý premiér?

1%
97%
2%
hlasovalo: 21135 lidí

Své o tom ví i novinář Petr Koubský, který se dlouhodobě věnuje vědeckým tématům. Až do vypuknutí pandemie koronaviru prý nebýval zvyklý na zahlcenou emailovou schránku, ale koronavirus to změnil.

„Já jsem za normálních okolností redaktor přes vědu a techniku, což není oblast, která by vzbuzovala nějaké příliš vášnivé emoce. Maximálně, když napíšeme, že neexistují létající talíře, tak se dozvíme od spousty čtenářů, že jsme hlupáci, protože oni v nich dávno letěli. Ale pandemie to zásadním způsobem změnila. Já jsem zavalen tolika reakcemi, interakcemi, maily, že jsem na to opravdu nebyl zvyklý a za celý ten rok, co trvá, jsem si na to ještě nezvykl. Je toho hodně,“ prozradil v pořadu Newsroom ČT24 Koubský, který píše pro Deník N.

 

Pod jeho příspěvkem na Twitteru se objevil příspěvek dalšího novináře, který se rozhodl popsat svou vlastní zkušenost.

Editor portálu Digitální rádio.cz Lukáš Polák prozradil, že si za ta léta práce v médiích na nenávistné zprávy zvykl, ale i tak bývá občas překvapen.

„Za těch 14 let praxe si člověk zvykne na leccos, ale i mě, coby novináře v oboru broadcastingu, ještě některé reakce pomatených čtenářů vyhrožujících čas od času i fyzickou likvidací, překvapí,“ prozradil.

Pan Jan Jesenský prohlásil, že někteří novináři sami sebe považují za hlasatele té jediné správné pravdy a pak se nesmí divit, když čelí ostré reakci.

„Jistě, oni ty některé reakce pomatených čtenářů nejsou reakcí na některé pomatené novináře, respektive jejich způsob novinařiny, je logické, že novináři jsou ti jediní hlasatelé té správné pravdy  typu okolo Meghan, kde zášť a nenávist se zabalí do barvy rasismu,“ napsal.

Šíření nenávisti

Další z diskutujících si ještě přisadil.

„Já se nedivím a některým to přeji. Novináři v době pandemické přírodní katastrofy selhali. Místo pomoci v boji s covidem vyhlásili válku Babišovi. Lidé vycítili zlo v novinářích. ČT fatální selhání či Newsroom s Xavarem a divadlo co ČT sehrála? Stále platí Kdo seje vítr...,“ napsal jeden z uživatelů.

Sociální psycholog Jan Krajhanzl připomněl, že na posly špatných zpráv se nikdy nehledělo s láskou. „I dřív se poslům špatných zpráv stínaly hlavy,“ uvedl.

šíření nenávisti

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…