Novináři by si měli začít dávat pozor. Kvůli kauze Naygyová, varuje úřad

25.05.2014 19:05

Úřadu pro ochranu osobních informací (ÚOOÚ) vadí současný trend českých novinářů. Ti zveřejňují části policejních odposlechů či citlivé informace a konají tak podle svých slov v rámci veřejného zájmu. Podle ÚOOÚ ale mnohdy překračují hranici nejenom etickou, ale i právní.

Novináři by si měli začít dávat pozor. Kvůli kauze Naygyová, varuje úřad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nagyová
reklama

"Podle názoru Úřadu nelze takové postupy obhajovat tvrzením, že politik nemá nárok na ochranu soukromí či je odůvodňovat veřejným zájmem, neboť je zjevné, že některé zveřejněné informace již nepochybně případný veřejný zájem přesahují," píše ve veřejném prohlášení ÚOOÚ. Odkazuje se také na paragrafy. "Úřad v této souvislosti upozorňuje na ustanovení § 8c trestního řádu, podle kterého nikdo nesmí bez souhlasu osoby, které se takové informace týkají, zveřejnit informace o nařízení či provedení odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu nebo informace z něj získané, údaje o telekomunikačním provozu nebo informace získané sledováním osob a věcí, umožňují-li zjištění totožnosti této osoby a nebyly-li použity jako důkaz v řízení před soudem," informuje.

Do souvislosti dává v poslední době nejpropíranější kauzu exministra Petra Nečase a jeho současné manželky Jany Nečasové, bývalé Nagyové. Do médií pravidelně prosakují informace soukromého charakteru a z policejních odposlechů. Ty, které mají určitou hodnotu, ale mnohdy ještě nebyly předloženy soudu jako důkaz. Úřad také pochválil novináře, kteří tyto hranice respektují a chápou, že kvůli veřejnému zájmu nemusí novinář psát o zamilovaných esemeskách mezi exministrem a "nejmocnější" ženou v zemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ane

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

7:54 Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

Volební kampaně začínají. „Nebude to hezký,“ soudí komentátor Ondřej Hejma ve své show a předvídá, ž…