Noviny: Nový zákon má vytlačit hazard z center, nebude u škol a hřišť

23. 9. 2014 6:02

Na každých 1000 obyvatel jen jedna herna, kasina pouze ve městech nad 40.000 lidí, na automatu by mohl hrát jen ten, kdo nebere dávky a nedluží na alimentech - to jsou podle dnešních Hospodářských novin (HN) některé z bodů v návrhu nového zákona o hazardu. Norma by také měla vytlačit hazard z center měst, nebude ani u škol či hřišť. "Teď je u nás hazard skoro neregulovaný," řekl HN náměstek ministra financí Ondřej Závodský, který zákon připravuje.

Noviny: Nový zákon má vytlačit hazard z center, nebude u škol a hřišť
Foto: Hans Štembera
Popisek: Herna, ilustrační foto

Ministerstvo již dříve uvedlo, že zcela nový zákon o loteriích chce do vlády poslat do konce letošního roku. Platit by měl od 1. ledna 2016.

HN píšou, že podle navrhovaných paragrafů by se hazard nesměl provozovat 100 metrů od škol, úřadů, hřišť nebo nemocnic a ordinací lékařů. Hraní hazardních her by mělo být vyloučené i v památkových zónách. Bez hazardu by tak bylo například centrum Prahy.

Návrh také počítá s povinnou registrací - ať už jde o herny nebo sázení na internetu. Vzniknout by podle deníku měla centrální databáze propojená s úřady. Obsluha v herně bude muset každého povinně zkontrolovat, jestli nejde o člověka, který například bere sociální dávky, je v úpadku nebo se nechal kvůli závislosti na hraní dobrovolně do registru zapsat. Takový člověk podle Závodského nebude moct hazardní hry hrát.

Česko chce začít s hazardními hrami bojovat podobně jako s drogami. Vláda minulý týden rozhodla o tom, že problematiku má národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil zahrnout do konce roku do protidrogové strategie. Do konce března příštího roku pak má připravit plán opatření, díky nimž by se závislostem na hraní a jejím dopadům dalo předcházet. Podle studie by v ČR mohlo být závislých na hraní automatů, videoloterijních terminálech či na sázení kolem 42.000 lidí. Celkem 168.000 lidí by mohlo mít v budoucnu s hráčstvím potíže, nebo už je má.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč je to tajné? Vadim Petrov si všímá problému s Radou ČT. Mnozí budou zuřit

21:40 Proč je to tajné? Vadim Petrov si všímá problému s Radou ČT. Mnozí budou zuřit

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Vadim Petrov se na sociální síti zaměřil na dov…