Noviny: O vydání hradu Bouzov Německému řádu zřejmě rozhodnou soudy

16.01.2014 9:29

Státní úřady zřejmě nevydají německému řádu hrad Bouzov, o který v rámci církevních restitucí požádal. Informuje o tom čtvrteční Právo s tím, že o vydání hradu, stejně jako lázní Karlova Studánka, budou nejspíš rozhodovat soudy. Řád totiž jednoznačně neprokázal, že je právním pokračovatelem historického Řádu německých rytířů.

Noviny: O vydání hradu Bouzov Německému řádu zřejmě rozhodnou soudy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Církevní kasička

Řád se nyní jmenuje Česká provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě. Ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková má ale pochybnosti o tom, že je tento řád právním pokračovatelem historického řádu německých rytířů. Goryczková listu řekla, že následnost není právně doložena. A pokud řád jednoznačně nedoloží, že je právním nástupcem, nemůže Národní památkový ústav majetek vydat.

List připomíná, že řád se o hrad Bouzov soudil už jednou, a to v roce 2006. Olomoucký soud tehdy rozhodl, že řád na hrad nemá nárok, protože není nástupcem historického řádu.

Kromě hradu Bouzov a lázní Karlova Studánka řád podle zákona o církevních restitucích žádá také o hrad Sovinec, zámek Bruntál a o 13,5 tisíce hektarů lesa. 

List také uvedl, že podle šéfa pozemkového úřadu Petra Šťovíčka existují důkazy, že řád přišel o majetek na základě Benešových dekretů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proboha: „Agentka!“ Děsivé věci o prezidentce Čaputové

11:17 Proboha: „Agentka!“ Děsivé věci o prezidentce Čaputové

Během kampaně i po ní se co chvíli objevovala nařčení slovenské prezidentky, že je tzv. agentkou Sor…