Noviny: Prezident si možná díky svému vlivu na část poslanců nenechá omezit své pravomoci

10.11.2014 13:18

Od poloviny příštího roku by mohly být pravomoci prezidenta Miloše Zemana výrazně omezeny. To v případě, že parlamentem projde návrh z dílny ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Jenže nakonec se může stát, že kvůli silnému vlivu prezidenta na některé poslance Dienstbierův návrh neprojde. Informují o tom pondělní Lidové noviny.

Noviny: Prezident si možná díky svému vlivu na část poslanců nenechá omezit své pravomoci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman s chotí

To, že jsou připravované změny prezidentských pravomocí namířeny právě proti Miloši Zemanovi, potvrdil listu ústavní právník Jan Kysela: „Kdyby na Pražském hradě na jaře 2013 usedl Jan Fischer, Vladimír Franz, nebo například paní Táňa Fischerová, nebyla by zřejmě poptávka po zrovna takové změně prezidentových pravomocí,“ řekl Kysela listu.

Návrh změny prezidentových pravomocí počítá podle deníku s tím, že by u jmenování členů ČNB prezident nově potřeboval souhlas Senátu. Při jmenování předsedy a místopředsedů Nejvyššího soudu zase bude muset, pokud bude návrh schválen, rozhodnutí hlavy státu kontrasignovat premiér.

Šéf lidovců změnu prezidentských pravomocí nepodporuje

List upozorňuje na to, že Miloš Zeman má v sociální demokracii stále řadu zastánců a může se je tak snažit ovlivnit při hlasování v obou parlamentních komorách.

Navíc to, že by zákon omezující prezidentovy pravomoci nemusel projít, připouštějí i další koaliční politici. „Osobně nejsem zastáncem změny ústavy kvůli konkrétnímu prezidentovi. Ústava navíc není návod na použití prezidenta. Podporuji spíše její celkovou revizi po 20 letech,“ řekl listu šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

22:35 Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

„Nejezděte do Prahy, je to tam nebezpečné, půjde o život! Nemá cenu riskovat,“ varuje před cestami d…